Jaka była pozycja prawna kobiet w antycznym Rzymie? Książki z prawa rzymskiego w tym Prawo rzymskie, Słownik Encyklopedyczny Witolda Wołodkiewicza podają wiele ciekawostek odnośnie praw i obowiązków, które zmieniały się na przestrzeni wieków i dotyczyły różnych grup.
Kobieta po ukończeniu 12 lat (czyli pełnoletniości w rozumieniu prawa rzymskiego) mogła rozporządzać swoim majątkiem dowolnie, a mężczyzna- jej opiekun prawny udzielał jedynie zezwolenia na samodzielne wykonywanie przez nią bardziej istotnych czynności prawnych – w prawie rzymskim ta instytucja była znana jako tutela mulierum. Kobieta jednak miała możliwość odwołania się od decyzji opiekuna i do udzielenia jej zgody, dojrzała kobieta mogła sobie też wybrać innego opiekuna za pośrednictwem innego mężczyzny.
Za rządów Oktawiana Augusta funkcja opiekuna prawnego kobiety stopniowo wychodziła z użycia by zostać całkowicie zniesioną pod koniec jego panowania. Kobiety na równi z mężczyznami miały również obowiązek alimenta, czyli zapewnienia środków niezbędnych do życia najbliższej rodzinie jak wyżywienie, ubranie i zakwaterowanie. Obowiązek alimentacji już w okresie republiki obciążał wzajemnie rodziców i dzieci, a później również dziadkowie i wnuki.