Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Pozycja prawna kobiet w Rzymie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Sprawiedliwość
Sprawiedliwość

Jaka była pozycja prawna kobiet w antycznym Rzymie? Książki z prawa rzymskiego w tym Prawo rzymskie, Słownik Encyklopedyczny Witolda Wołodkiewicza podają wiele ciekawostek odnośnie praw i obowiązków, które zmieniały się na przestrzeni wieków i dotyczyły różnych grup.

Kobieta po ukończeniu 12 lat (czyli pełnoletniości w rozumieniu prawa rzymskiego) mogła rozporządzać swoim majątkiem dowolnie, a mężczyzna- jej opiekun prawny udzielał jedynie zezwolenia na samodzielne wykonywanie przez nią bardziej istotnych czynności prawnych – w prawie rzymskim ta instytucja była znana jako tutela mulierum. Kobieta jednak miała możliwość odwołania się od decyzji opiekuna i do udzielenia jej zgody,  dojrzała kobieta mogła sobie też wybrać innego opiekuna za pośrednictwem innego mężczyzny.

Za rządów Oktawiana Augusta funkcja opiekuna prawnego kobiety stopniowo wychodziła z użycia by zostać całkowicie zniesioną pod koniec jego panowania. Kobiety na równi z mężczyznami miały również obowiązek alimenta, czyli zapewnienia środków niezbędnych do życia najbliższej rodzinie jak wyżywienie, ubranie i zakwaterowanie. Obowiązek alimentacji już w okresie republiki obciążał wzajemnie rodziców i dzieci, a później również dziadkowie i wnuki.

Autor: Sebastian Gruszka
Źródła wykorzystane
  • Witold Wołodkiewicz, Prawo rzymskie, Słownik Encyklopedyczny, Warszawa 1986

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów