Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

„Praecepta ad filium” – mądrości Katona Starszego dla syna

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Popiersie starszego mężczyzny – tzw. patrycjusz Torlonia. Uznawane za podobiznę Katona Starszego
Popiersie starszego mężczyzny – tzw. patrycjusz Torlonia. Uznawane za podobiznę Katona Starszego

„Praecepta ad filium” (czyli „Nauki dla syna”) to dzieło, które tradycyjnie przypisywane jest słynnemu rzymskiemu politykowi, wojskowemu i pisarzowi, Katonowi Starszemu (234–149 p.n.e.), i które uznawane jest za pierwszą rzymską encyklopedię. „Nauki dla syna” jak nazwa wskazuje było skierowane do syna Katona.

Choć nie zachowało się ono w całości do naszych czasów, jego fragmenty i echo jego myśli przetrwały w innych tekstach antycznych. Katon Starszy, znany również jako Cenzor, był jednym z najważniejszych obrońców tradycyjnych wartości republikańskiego Rzymu, co odzwierciedlało się w jego postawie politycznej, a także w jego pismach.

„Praecepta ad filium” to rodzaj podręcznika, który miał pomóc młodemu Rzymianinowi stać się odpowiedzialnym, cnotliwym i obywatelsko zaangażowanym człowiekiem. Zawarte w nim rady oscylują wokół wartości takich jak pracowitość, dyscyplina, lojalność wobec ojczyzny i rodziny oraz poszanowanie tradycji. Katon, sam będący wzorem surowego rzymskiego męża stanu, przekazywał synowi swoje doświadczenia życiowe w formie maksym i praktycznych wskazówek.

Katon Starszy miał silne przekonania na temat wartości pracy i oszczędności. Zachowane fragmenty „Praecepta ad filium” sugerują, że Katon nauczał swojego syna, aby unikał luksusów i nadmiernych wydatków, wierząc, że przesadne bogactwo prowadzi do moralnego rozkładu. Dzieło kładzie nacisk na praktyczne podejście do życia, w którym praca jest podstawową cnotą, a gospodarowanie majątkiem wymaga odpowiedzialności i rozwagi. Katon nie wierzył w bogactwo jako cel sam w sobie, lecz jako narzędzie do stabilnego, godziwego życia.

Był także obrońcą tradycyjnych cnót rzymskich, takich jak odwaga na polu bitwy i szacunek dla prawa. Katon, sam będący weteranem wielu wojen, wierzył, że mężczyzna powinien być gotów do obrony Rzymu w każdej chwili. W „Praecepta ad filium” ojciec przekazuje swojemu synowi nie tylko nauki o prowadzeniu gospodarstwa domowego, ale również zasady moralne i polityczne, w tym obowiązki wobec państwa i roli obywatela.

„Praecepta ad filium” odzwierciedlało surowy charakter samego Katona Starszego, który często kojarzony był z konserwatyzmem i moralizowaniem. Uważany za wzór cnoty, Katon walczył z wszelkimi przejawami zepsucia moralnego w życiu publicznym i prywatnym. Jego pisma, w tym „Praecepta”, miały na celu wpojenie młodszym pokoleniom silnych zasad moralnych, które miały uchronić Rzym przed upadkiem, jaki według Katona niosły ze sobą nadmierne wpływy obcych kultur i nowoczesnych idei.

Choć dzieło to nie zachowało się w pełni, jego idea – przekazywanie wiedzy życiowej od ojca do syna – przetrwała w rzymskiej literaturze i kulturze. Katon Starszy pozostaje symbolem surowej, lecz pełnej zasad mądrości, a jego nauki do dziś stanowią przykład starożytnych rzymskich wartości moralnych.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów