Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Procedura wyzwalania niewolnika

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Sprzedaż niewolników w Rzymie, Jean-Léon Gérôme
Sprzedaż niewolników w Rzymie, Jean-Léon Gérôme

Formalna procedura wyzwolenia niewolnika (manumissio vindicta) odbywała się przed pretorem lub konsulem i tylko za jego zgodą (addictio). W procesie brać udział musiały co najmniej trzy osoby: niewolnik, właściciel oraz osoba postronna (adsertor libertatis), która była wolna i poświadczała wolność niewolnika. 

Obrzęd odprawiany podczas uroczystości obdarzania niewolnika wolnością polegał na tym, że adsertor libertatis dotykał specjalną laską – vindicta głowy niewolnika i wygłaszał słowa: Hunc hominem liberum esse volo, co oznacza, „Pragnę, by od tej chwili tenże człowiek był wolny”. Następnie łapał niewolnika za rękę i obracał go, pozwalając mu iść. Właściciel nie zaprzeczał słowom, a urzędnik zatwierdzał nowy status niewolnika.

Zwykle niewolnik przybierał wówczas nazwisko utworzone od imienia rodowego pana na tej samej zasadzie, jak działo się to w przypadku jego dzieci.

Źródła wykorzystane
  • Horacy, Satyry, VII.75

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów