Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Proces Publiusza Sulli

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Cyceron - homo novus
Cyceron - homo novus

W 62 roku p.n.e. Publiusz Sulla został oskarżony razem ze swoim bratem Serwiuszem przez Lucjusza Torkwatusa – syna jego rywala o urząd konsula w 65 roku p.n.e. – o udział w Spisku Katyliny. Obrony oskarżonego podjęło się dwóch najlepszych adwokatów w Rzymie – Cyceron i Hortensjusz.

Ostatecznie Publiusz został uniewinniony- w przeciwieństwie do Serwiusza. Cyceron nie podjął się jego obrony ponieważ-jak sam twierdził – wątpił w jego niewinność a w stosunku do Publiusza nie miał takich wątpliwości. Najprawdopodobniej chodziło jednak o pożyczkę na zakup nowego domu którą Publiusz zaoferował Cyceronowi.

Autor: Kacper Walczak
Źródła wykorzystane
  • Cyceron, Pro Sulla
  • Robert Harris, Spisek
  • Walter Signorelli, Rome and America

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów