Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Przepowiednia w Księgach Sybillińskich

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Ruiny Koloseum od środka
Ruiny Koloseum od środka

Pod koniec I wojny pontyjskiej tj. 85 r. p.n.e. Mitrydates – król Pontu i Sulla – dowódca rzymski, będąc niejako „pod ścianą” zawarli kompromisowy pokój między oboma państwami.

Na mocy tego traktatu Pont miał cofnąć swe granice do stanu z przed wojny tj. 89 r. p.n.e. oraz wypłacić kontrybucje zwycięzcy o wysokości 3 tysięcy talentów i wydać mu część swojej floty egejskiej. Po zawarciu układu Sulla wyruszył przeciwko wojskom niejako nasłanym przez popularów pod dowództwem Fimbrii i zwyciężył bez strat, gdyż wojska Fimbrii nie chciały z nim walczyć, wobec czego dowódca popełnił samobójstwo, a jego żołnierze przeszli na stronę Sulli.

Koniec 85 r. i część 84. r p.n.e. Sulla spędził w Azji. Ukarał wtenczas przeciwników Rzymian i sprawców wymordowania Italików z 88 r. w Efezie. Zniesienie długów i wyzwolenie niewolników głoszone przez Mitrydatesa odwołano. Sulla zażądał od azjatyckich prowincji Rzymu pokrycie niezapłaconych przez ostatnie pięciolecie podatków, czyli około 20 tyś talentów, co podcięło dobrobyt Azji. Niezadowoleni z rzymskich rządów i zrozpaczeni mieszkańcy Azji mogli szukać pociechy jedynie w marzeniach o lepszej przyszłości, które znalazły swe odbicie w Księgach Sybillińskich. Jedna z nich mówi: „trzy razy tyle, ile Rzym otrzymał od płacącej haracz Azji, otrzyma Azja od Rzymu i wywrze na nim zemstę za jego pychę. Dwadzieścia razy tyle, ile Azjatów służyło w domach italskich, będzie służyć Italików w Azji w biedzie i poniżeniu. W całej Azji, a potem w Europie nastąpi pokój. Z niebios spłyną na ludzi prawo i sprawiedliwość i wszyscy będą żyć w zgodzie.”

Przepowiednię tą można by podpiąć do czasów współczesnych w związku z nasileniem się imigracji Syryjczyków (i nie tylko ich) z Azji do Europy, oraz z związaną z tym faktem tolerancją zachodu, której efekty możemy zauważyć np. w Szwecji, jednakże stanowi to jedynie moją własną sugestię, która wydaje mi się jednak warta przemyślenia nawet gdy ktoś nie wierzy w takie „gusła”. Można by pomyśleć również, iż upadek Konstantynopola w 1453 r. jest spełnieniem tej przepowiedni, lecz Mehmed II i jego następcy uważali się za prawowitych spadkobierców Imperium Bizantyńskiego aż do upadku Imperium Osmańskiego na początku XX wieku, czego dowodzi również przyjęcie przez niego tytułu Kaizer-i Rum (Cezar Rzymu). Tak więc wierząc, czy też nie wierząc w przepowiednie trzeba przyznać, że niektóre potrafią się dziwnym trafem spełnić, a przynajmniej tak jak sama „Historia”, mogą stanowić pewien rodzaj ostrzeżenia, przestrogi.

Autor: Adam Zawojak
Źródła wykorzystane
  • N. A. Maszkin, Historia Starożytnego Rzymu, Warszawa 1953

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów