Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Publikanie – rzymscy dzierżawcy publicznych dochodów

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Zmumifikowana dłoń dziecka trzymająca rzymską monetę
Zmumifikowana dłoń dziecka trzymająca rzymską monetę

Publikanie (publicani) w antycznym Rzymie byli przedsiębiorcami, którzy zarządzali podatkami oraz brali udział w lukratywnych kontraktach na dostawy żywności i wyposażenia dla legionów oraz prowadzili wielkie projekty budowlane.

Publicani wywodzili się z warstwy ekwitów – bogatej klasy rzymskich przedsiębiorców i kupców. Ich działalność związana była z pozyskiwaniem kontraktów publicznych oferowanych przez państwo. Rzym nie posiadał własnego systemu poboru podatków, dlatego publicani pełnili funkcję poborców, zapewniając regularne wpływy do skarbu państwa.

Ich głównym zadaniem było „wydzierżawianie” podatków od Rzymu. Publicani składali oferty na kontrakty podczas licytacji, po czym za odpowiednią sumę mogli zbierać podatki w prowincjach. Jeśli potrafili zebrać więcej, niż zapłacili, zatrzymywali nadwyżkę jako zysk. Oznaczało to jednak, że byli często oskarżani o nadużycia i nieuczciwe praktyki, szczególnie w odległych prowincjach. Cyceron wspominał o ich roli, czasami zarzucając im chciwość i korupcję, innym razem podkreślając ich znaczenie dla stabilności finansowej państwa. W tekstach Plutarcha publicani ukazani są jako symbol chciwości, ale jednocześnie jako nieodłączny element funkcjonowania administracji rzymskiej.

Oprócz zbierania podatków publicani byli także odpowiedzialni za kluczowe dostawy dla legionów. Zawierali umowy na dostarczanie prowiantu, sprzętu wojskowego i budowanie fortyfikacji oraz dróg, niezbędnych dla utrzymania rozległego imperium.

Wraz z wprowadzeniem cesarstwa, wpływy i rola publikanów uległy zmniejszeniu. Cesarze, pragnąc mieć większą kontrolę nad finansami i eliminując wpływy bogatych rodów, przejęli wiele obowiązków publicani na rzecz biurokracji państwowej.

Źródła wykorzystane
  • Beard Mary, SPQR. Historia starożytnego Rzymu, Poznań 2016

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów