Rekonstrukcja Villa Jovis, rezydencji w której koniec swojego panowania spędził cesarz Tyberiusz (14-37 n.e.). Willa zbudowana została na wyspie Capri, u zachodnich wybrzeży Italii.
Willa znajdowała się na północno-wschodnim szczycie skalistej góry tzw. Monte Tiberio i była jedną z dwunastu rezydencji cesarza na wyspie. Z pewnością była to najbardziej luksusowa i najczęściej użytkowana budowla przez cesarza.
Willa Jovis w swoim północnym skrzydle posiadała kwatery mieszkalne, kiedy na zachodzie umiejscowiono swego rodzaju taras widokowy (ambulatio), z którego rozpościerał się oszałamiający widok na Anacapri. Na wschodzie znajdowały się pomieszczenia cesarza, w tym sala tronowa. Na południu znajdowały się prywatne termy.
Z racji na fakt, że willa znajdowała się z dala od źródeł wody, niezwykle istotnym celem było gromadzenie deszczówki. W tym celu pod budynkiem znajdowały się cztery olbrzymie cysterny, które nie dość, że zapewniały wodę mieszkańcom, ale i dostarczały wodę do fontann czy łaźni.
Decyzja Tyberiusza o wycofaniu się z Rzymu i zamieszkaniu na wyspie podyktowana była obawą o swoje życie i chęć zaznania spokoju, z dala od meandrów polityki rzymskiej. Swetoniusz w swojej biografii Tyberiusza przekazuje nam wiele opisów o rozpustnych ucztach i zachowaniach cesarza na wyspie, do których jednak należy podchodzić z ostrożnością.