Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rodzina w starożytnym Rzymie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Narodziny rzymskie
Paulina Bieś, szkic „Przyjęcie do rodziny rzymskiej”, 2024 (na podstawie ilustracji G. Costa)

Całe życie obywateli Rzymu toczyło się z jednej strony w mieście, a z drugiej wokół familii (familia). Słowo to znaczyło trochę więcej niż rodzina. W jej skład wchodzili wszyscy mieszkańcy domu: rodzice, dzieci, wnuki, niewolnicy, a nawet wyzwoleńcy, którzy zostali przy swoim panu. Wszyscy podlegali władzy ojca rodziny. To właśnie w otoczeniu familii działy się najważniejsze wydarzenia w życiu Rzymianina i związane z nimi obrzędy.

Narodziny

Noworodek był kładziony u stóp swojego ojca, a on uznawał go poprzez wzięcie na ręce. Jeśli tego nie zrobił, dziecko było porzucane na ulicy i mogło zostać adoptowane przez kogoś, kto nie miał potomka albo było wychowane na niewolnika. Chłopiec otrzymywał imię po kilku dniach, a dziewczynka dziedziczyła imię po swoim ojcu.

Rzymskie wykształcenie

Dzieci były wychowywane do siódmego roku życia przez członków rodziny. W bogatych rodzinach niemowlaki były karmione przez mamki, a dzieci starsze powierzano niewolnikom. Po osiągnięciu siódmego roku życia rozpoczynano naukę: dziewczynki uczyły się od matki jak zajmować się domem, a niektóre z nich razem z chłopcami uczyły się czytać, pisać i liczyć.

Miejsce kobiet

Rzymianki zawsze podlegały jakiemuś mężczyźnie: ojcu, bratu lub mężowi, lecz nie zawsze były uległe. To one zarządzały domem i rozkazywały niewolnikom. Za czasów cesarstwa otrzymały więcej praw.

Małżeństwo

Dziewczynki mogły zostać wydane przez rodzinę za mąż od dwunastego roku życia, chłopcy od czternastego; jednak za czasów cesarstwa mentalność ludzi się zmieniła i małżonkowie częściej dobierali się sami. Podczas ceremonii składano ofiarę bogom, a następnego dnia związek był zawierany w domu rodziców w obecności dziesięciu świadków. Po świętowaniu mąż zabierał małżonkę, by przedstawić ją bogom w swoim domostwie.

Na ślubie panna młoda ubrana była w długą białą koszulę przewiązaną pasem. Miała na sobie szal lub płaszcz w kolorze szafranu, a woal zakrywał jej włosy uczesane w kok.

M.I.A. G. Costa, Rzymskie wesele
Autor: Paulina Bieś
Źródła wykorzystane
  • Sylwie Deraime Historia od prehistorii do średniowiecza, r. Rzymianie, 2017

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów