Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymianie nad Łabą

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Łaba
Łaba | Zdjęcie: che | Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 Generic

Bardzo ciekawą historię o obecności Rzymian nad Łabą pozostawił nam Wellejusz Paterkulus, rzymski historyk żyjący za panowania Oktawiana Augusta i Tyberiusza. W roku 5 n.e. armia rzymska pod wodzą przyszłego cesarza – Tyberiusza, stanęła nad Łabą. O to co przekazuje nam Paterkulus.

Kiedy Tyberiusz stał z wojskiem nad brzegiem rzeki, po jej drugiej stronie ustawiły się szeregi Germanów. Flota rzymska, która pływała wtedy po Łabie zmusiła wrogie zastępy barbarzyńców do wycofania się. Wtedy jeden z arystokratów germańskich wsiadł do wydrążonej z pnia drzewa łódki i zaczął pokonywać nurt rzeki. Zatrzymał się na środku i poprosił o spotkanie z Tyberiuszem. Po uzyskaniu obietnicy spełnienia jego prośby, dopłynął do brzegu i wlepił spojrzenie w przyszłego cesarza.

Wellejusz Paterkulus, Historia rzymska, II, 107

Następnie mężczyzna miał się odezwać do Tyberiusza:

Nasza młodzież postępuje jak szalona; gdy jesteście daleko, czci waszą boskość, gdy zjawiacie się, raczej drży przed orężem, niż szuka rękojmi bezpieczeństwa w układach. Ja, dzięki twemu dobrodziejstwu i przyzwoleniu, Cezarze, ujrzałem dziś bogów znanych dotąd ze słyszenia i przeżyłem szczęśliwy dzień, o jakim nawet nie marzyłem.

Wellejusz Paterkulus, Historia rzymska, II, 107

Następnie Germanin uzyskał zgodę na dotknięcie ręki Tyberiusza, wsiadł do łódki i wrócił do swoich pobratymców. Jak zaznacza historyk mężczyzna miał jeszcze raz obejrzeć się za siebie, aby ujrzeć przyszłego cesarza.

Historia przedstawiona przez Paterkulusa dowodzi jak ważną rolę pełniła propaganda, nawet w czasach rzymskich. Opowieść podkreśla boskość i zachwyt dalekich ludów barbarzyńskich osobą przyszłego cesarza. Paterkulus mimo, że wywodził się z arystokracji to stworzył dzieło wychwalające dwóch pierwszych cesarzy rzymskich.

Źródła wykorzystane
  • Wellejusz Paterkulus, Historia rzymska

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów