Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymianie oskarżali chrześcijan o wiele zbrodni

Rzymianie oskarżali chrześcijan o wiele zbrodni
Ukrzyżowanie, Giambattista Tiepolo

Rzymianie oskarżali chrześcijan o wiele zbrodni. Uważali na przykład, że wcześni chrześcijanie uprawiali kanibalizm. Sądzili tak zapewne dlatego, że usłyszeli o tym jak wyznawcy Chrystusa jedzą jego ciało i piją krew. Skąd jednak negatywne nastawienie Rzymian do wyznawców Chrystusa?

Rzymianie wyznający tradycyjne bóstwa przede wszystkim byli podejrzliwie nastawieni do chrześcijan z racji na fakt, że ci odmawiali składania ofiar tradycyjnym bóstwom rzymskim i samemu władcy. W ich odczuciu była to obraza wobec bóstw i samego cesarza.

Prześladowania chrześcijan nie występowały w sposób ciągły. Często wynikały one z nagłego kryzysu lub katastrofy, która wymagała kozła ofiarnego – tak też było np. w przypadku wielkiego pożaru Rzymu w 64 roku n.e. Najbardziej krwawym okresem prześladowań był III wiek n.e., kiedy to Imperium wstrząsnął potężny kryzys wewnętrzny, zewnętrzny i gospodarczy.

Więcej o chrześcijaństwie w Imperium Rzymskim

Źródła wykorzystane
  • Sophie Lunn-Rockliffe, Christianity and the Roman Empire, "BBC", 17 lutego 2011
  • Andrew McGowan, Eating People: Accusations of Cannibalism Against Christians in the Second Century

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów