Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymianie oskarżali chrześcijan o wiele zbrodni

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymianie oskarżali chrześcijan o wiele zbrodni
Ukrzyżowanie, Giambattista Tiepolo

Rzymianie oskarżali chrześcijan o wiele zbrodni. Uważali na przykład, że wcześni chrześcijanie uprawiali kanibalizm. Sądzili tak zapewne dlatego, że usłyszeli o tym jak wyznawcy Chrystusa jedzą jego ciało i piją krew. Skąd jednak negatywne nastawienie Rzymian do wyznawców Chrystusa?

Rzymianie wyznający tradycyjne bóstwa przede wszystkim byli podejrzliwie nastawieni do chrześcijan z racji na fakt, że ci odmawiali składania ofiar tradycyjnym bóstwom rzymskim i samemu władcy. W ich odczuciu była to obraza wobec bóstw i samego cesarza.

Prześladowania chrześcijan nie występowały w sposób ciągły. Często wynikały one z nagłego kryzysu lub katastrofy, która wymagała kozła ofiarnego – tak też było np. w przypadku wielkiego pożaru Rzymu w 64 roku n.e. Najbardziej krwawym okresem prześladowań był III wiek n.e., kiedy to Imperium wstrząsnął potężny kryzys wewnętrzny, zewnętrzny i gospodarczy.

Więcej o chrześcijaństwie w Imperium Rzymskim

Źródła wykorzystane
  • Sophie Lunn-Rockliffe, Christianity and the Roman Empire, "BBC", 17 lutego 2011
  • Andrew McGowan, Eating People: Accusations of Cannibalism Against Christians in the Second Century

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów