Poród w czasach antycznych był olbrzymim zagrożeniem nie tylko dla dziecka, ale także dla samej rodzącej kobiety. Brak odpowiednich warunków sanitarnych, infekcje czy po prostu brak odpowiedniej wiedzy powodowały, że poród był jednym z najniebezpieczniejszych momentów w życiu kobiety.
W antycznym Rzymie odnotowywano tysiące zgonów w trakcie porodu. Do naszych czasów przetrwały informacje o zmarłych kobietach z wyższych sfer i plebejuszek, jednak z pewnością problem dotyczył także niewolnic. Wśród sławnych kobiet, które zmarły w połogu jest Julia – córka Cezara i żona Pompejusza – czy też Tullia – ukochana córka Cycerona.
Posiadamy jednak także informacje o „zwykłych” Rzymiankach. Na jednym z nagrobków w Afryce Północnej wygrawerowano: „przeżyła trzydzieści sześć lat i czterdzieści dni. Był to jej dziesiąty poród. Trzeciego dnia zmarła”. W Chorwacji z kolei odkryto nagrobek z epitafium: „cierpiała męki przy porodzie przez cztery dni i nie urodziła, i tak umarła”.
Mary Beard twierdzi, że statystycznie umierała 1 na 50 kobiet w trakcie porodu. Większe niebezpieczeństwo występowało u kobiet młodszych. Tak jak wcześniej zostało wspomniane duży wpływ na wysoki współczynnik zgonów miała nierozwinięta medycyna, nie przestrzeganie podstawowych zasad higieny czy często związane z tym infekcje, krwotoki czy niedrożność.