Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymska mozaika ukazująca transport zwierząt na igrzyska

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymska mozaika ukazująca transport zwierząt na igrzyska
Rzymska mozaika ukazująca transport zwierząt na igrzyska

Detal z wielkiej mozaiki podłogowej w rzymskiej luksusowej posiadłości Villa Romana del Casale na Sycylii. Fragment ukazuje scenę transportu zwierząt na igrzyska i dowodzi jak skomplikowaną operacją było zorganizowanie ludii.

Fragment mozaiki ukazuje wóz (angaria) ciągnięty przez dwa byki; ten pojazd transportowy służył w systemie pocztowym (cursus publicus), jednak w tym przypadku urzędnicy chcąc uniknąć kosztów wykorzystali publiczne udogodnienia. Z prawej strony, na przerażonego mężczyznę (zapewne niewolnika) spadają z kolei razy ze strony centuriona; niewykluczone że ukarany został za opóźnienia.
Nadmienić należy, że scena ma miejsce w północnej Afryce, a mozaika wcześniej ukazywała scenę chwytania panter.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów