Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymski nagrobek upamiętniający chorążego legionowego Lucjusza Ducciusza Rufinusa

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymski nagrobek upamiętniający chorążego legionowego Lucjusza Ducciusza Rufinusa
Rzymski nagrobek upamiętniający chorążego legionowego Lucjusza Ducciusza Rufinusa | Zdjęcie: Mike Peel (www.mikepeel.net) / Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International license.

Rzymski nagrobek upamiętniający chorążego legionowego Lucjusza Ducciusza Rufinusa. Mężczyzna zmarł w wieku 28 lat, po odsłużeniu nieznanej ilości lat w armii.

Obiekt odkryty został w centrum miasta York (północna Anglia) w 1688 roku. Nagrobek był przełamany na pół i pierwotnie pracownicy budowlani planowali wykorzystać kamień ponownie; szczęśliwie jednak dostrzeżono unikalność artefaktu.

Co wiemy o mężczyźnie? Rufinus pochodził z Vienny we Francji. Mężczyzna pełnił funkcję signifera, czyli chorążego legionowego, odpowiedzialnego za znak centurii (signum). W trakcie bitwy całkowicie polegał na swoich towarzyszach broni, dla których śmierć signifera i utrata sztandaru była wielką hańbą. Poza bitwą signifer odpowiadała za sprawy finansowe w legionie, a w tym przechowywał oszczędności legionistów oraz odpowiadał za żołd. Signifer pełnił ważną funkcję w armii, z tej racji należał do tzw. duplicarii, czyli otrzymywał podwójny żołd.

Rufinus należał do legionu XI Hispana, który w roku około 71 n.e. został przeniesiony do York (rzymskie Eboracum), a znajdował się tam do początku II wieku n.e. Zdaniem badaczy Rufinus umarł zapewne w okolicach późnego I lub wczesnego II wieku n.e.

Na nagrobku mężczyzna ukazany został wraz z symbolami swojej pozycji wojskowej. W prawej ręce trzyma sztandar, przyozdobiony pięcioma medalionami phalerae i ręką na czubku. W lewej ręce Rufinus trzyma małą skrzynię, w której zapewne znajdowały się woskowe tabliczki z zapisanymi finansami.

Nagrobek Rufinusa znajdował się przy drodze prowadzącej do fortu rzymskiego w York, tak aby towarzysze broni go zapamiętali. W czasach antycznych obiekt był kolorowy, a jego postawienie wymagało posiadania odpowiednich środków finansowych.

Z racji na to, że oficjalnie go pochowano, archeolodzy uważają, że raczej nie zginął w walce z wrogiem. Nie wiemy kto dokładnie sfinansował obiekt, jednak z racji na okazały grób, można założyć że mężczyzna należał do stowarzyszenia w armii, które odpowiadało za pochówek, w zamian za regularną opłatę członkowską.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów