Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Sarkofag – skąd nazwa?

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymskie sarkofagi w Wormacji (Niemcy).
Rzymskie sarkofagi w Wormacji (Niemcy).

Sarkofagi powstały po to, aby móc chować ciała w kamiennych trumnach, które mogły stać na powierzchni ziemi. W ten sposób możliwym było zaoszczędzenie miejsca na cennych gruntach w skalistych okolicach – nie trzeba było „marnować” ich na cmentarze, gdyż kamienne sarkofagi można było ustawiać na nieużytecznych, z punktu widzenia rolniczego, skałach.

Słowo „sarkofag” z języka greckiego znaczy dosłownie „pożeracz ciała”; a wynika z tego że historyk grecki Herodot błędnie wierzył, że właściwość „pożerania mięsa” zależy m.in. od rodzaju kamienia, z którego wykonany jest sarkofag – ponoć niektóre rodzaje wapienia miały takie działanie.

Zlatynizowana nazwa – sarcophagus – została rozpropagowana przez Pliniusza Starszego i wywodzi się ze sposobu pochówku zmarłych, który stosowany jest do dziś w niektórych rejonach Grecji i Azji Mniejszej. Polega on na tymczasowym składaniu ciał w kamiennej trumnie (sarkofagu) na około siedem lat. Po tym czasie, kiedy zwłoki są już zazwyczaj całkowicie oczyszczone z tkanek miękkich, zwyczaj nakazuje wydobyć z sarkofagu pozostałe kości, które uroczyście chowane są ponownie, np. wmurowywane w ścianę w urnie. Sam sarkofag zaś posłużyć może następnemu zmarłemu.

Sarkofagi były powszechnie stosowane w antycznym Rzymie od III do I wieku p.n.e. Od II wieku n.e. (dokładniej panowania Trajana) upowszechniły się trumny wykonane z marmuru zdobione na bokach reliefami o tematyce mitologicznej. W III wieku n.e. dominowała tematyka historyczna, a wieka zdobiono dwuspadowym daszkiem lub portretem zmarłego. Większość rzymskich kamiennych trumien zostało zaprojektowanych tak, aby stanąć pod ścianą – tzn. dekorowano jedynie trzy strony sarkofagu.

W III-IV wieku n.e. zwyczaj stawiania sarkofagów przejęli wcześni chrześcijanie.

Źródła wykorzystane
  • Mont Allen, Sarcophagus, [w:] The Oxford Encyclopedia of Ancient Greece and Rome, 2010
  • Witold Szolginia, Architektura, Warszawa 1992

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów