Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Sprawiedliwość Pizona

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Centurion with a stick
Centurion z kijem

Seneka Młodszy wspomina pewną ciekawą historię a propos Gnejusza Kalpurniusza Pizona, rzymskiego namiestnika Syrii i rzymskiego polityka (44 p.n.e. – 20 n.e.), który miał wpaść w złość, kiedy dowiedział się, że ze zwolnienia ze służby powrócił jedynie jeden z dwóch żołnierzy.

Pizon był wściekły i skazał legionistę (który powrócił do obozu) na śmierć, twierdząc że ten nie wydał kompana, w związku z tym zapewne go zabił. Kiedy oskarżony o morderstwo żołnierz, nastawiał już szyję na zadanie ciosu, nagle powrócił zaginiony towarzysz. Centurion nadzorujący egzekucję kazał przerwać i zdecydował się wysłać oskarżonego żołnierza do Pizona, licząc że ten zostanie ułaskawiony.

Ku zdziwieniu wszystkich Pizon skazał na śmierć trzech Rzymian: żołnierza skazanego wcześniej na śmierć, gdyż wyrok już został wydany; centuriona nadzorującego wyrok, gdyż nie dopełnił obowiązków; oraz zaginionego mężczyznę, który swoim zachowaniem spowodował śmierć dwóch niewinnych osób.

Właśnie od tej historii pochodzi słynny zwrot: Fiat justitia ruat caelum! („Sprawiedliwości musi się stać zadość, choćby niebo miało runąć!”) oraz „Sprawiedliwość Pizona” – które rozumieć można jako wydanie wyroku zgodnie z prawem, ale wbrew moralności.

Źródła wykorzystane
  • Seneka Młodszy, De Ira, I.XVIII, 3-5

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów