Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Średnie zużycie wody na jednego mieszkańca Rzymu

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Akwedukt rzymski
Akwedukt rzymski | Zdjęcie: Luigi Vaccarella/SOPA RF/SOPA/Corbis

Średnie zużycie wody na jednego mieszkańca antycznego Rzymu wynosiło od 370 do 450 litrów wody dziennie. Żeby zaspokoić potrzeby, miasto musiało mieć odpowiednie zaopatrzenie. 

W 410 roku n.e. Rzym miał dostęp do wody dzięki 11 akweduktom, 2012 studniom, 11 termom cesarskim i 926 publicznym łazienkom. Nigdy wcześniej Rzym nie był zaopatrywany taką masą wody.

Źródła wykorzystane
  • Machałowska Paulina, Woda jako luksus w antycznym Rzymie, s.116. [w.] Kostuch Lucyna, Ryszewska Katarzyna (red.), Zbytek i ubóstwo w starożytności i średniowieczu, Kielce 2010

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać, potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów