Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Świątynia Romulusa w Rzymie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Świątynia Romulusa w Rzymie
Świątynia Romulusa w Rzymie

Świątynia Romulusa (Divus Romulus) w Rzymie, poświęcona synowi Maksencjusza w roku 309 n.e. Pierwotnie ta mała okrągła świątynia była miejscem kultu Jowisza Statora. Obiekt jest świetnie zachowany ze względu na fakt, że wykorzystano go w czasach późniejszych jako westybul dla kościoła Świętych Kosmy i Damiana.

Świątynia znajduje się na Forum Romanum, obok Świątyni Antoninusa i Faustyny. Po śmierci Maksencjusza, Konstantyn I przywrócił sanktuarium miejsce kultu Jowisza.

Niezwykle interesującą częścią budowli są jej drzwi wejściowe, wykonane z brązu, które oddają klimat miejsca.

Drzwi wejściowe Świątyni Romulusa w Rzymie
AncientRomeHandbook

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów