Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

„Taktyka fabiańska”

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Kwintus Fabiusz Maksimus
Kwintus Fabiusz Maksimus

Po rozbiciu przez Hannibala wojsk rzymskich w bitwie nad Jeziorem Trazymeńskim w 217 roku p.n.e. Fabiuszowi Maksimusowi Cunctatorowi („Zwlekający”) powierzono godność dyktatora, aby w sytuacji kryzysowej ratował niepodległość Republiki. Fabiusz postanowił unikać otwartego starcia z armią Hannibala, prowadząc z Kartagińczykami wojnę na wyczerpanie. Jego plan polegał na podążaniu legionów za armią Hannibala w takiej odległości, aby nie doszło do zwarcia, a zarazem nie stracić rywala z oczu.

Ponadto Fabiusz Maksimus chciał w ten sposób odstraszać sojuszników Rzymian od przyłączania się do Hannibala. Dzięki tej strategii udało się Fabiuszowi zapobiec obleganiu któregokolwiek z miast, notorycznie nękał Hannibala, a następnie zepchnął jego siły w górzyste regiony Półwyspu Apenińskiego, gdzie Kartagińczycy nie mogli rozwinąć swojej jazdy. Udało mu się też przerwać kartagińskie linie zaopatrzenia.

Tak zwana „taktyka fabiańska” była bardzo skuteczna, ale zarazem frustrująca dla rzymskich nobilów, uważających unikanie bitwy za niehonorowe. W senacie przyjęło się nazywanie Fabiusza „pedagogiem Hannibala”, mając na myśli niewolnika niosącego za chłopcem książki do szkoły. Ponadto Hannibal jawnie rabował i niszczył mienie rzymskie na prowincji, co było kosztowne dla Rzymu. Po sześciomiesięcznym piastowaniu urzędu Cunctator został pozbawiony władzy, a konsulowie Gajusz Terencjusz Warron i Lucjusz Emiliusz Paullus postanowili wydać walną bitwę Hannibalowi. Miała ona miejsce dnia 2 sierpnia 216 roku p.n.e. pod miastem Kanny.

Źródła wykorzystane
  • Charles-Picard Gilbert, Hannibal, Warszawa 1971

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów