Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Testament Cezara

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzekome popiersie Cezara
Rzekome popiersie Cezara

Śmierć Cezara w 44 roku p.n.e. była ogromnym szokiem dla całego społeczeństwa rzymskiego. Dyktator jakby przeczuwając swój los zdecydował się spisać testament wcześniej, starając się zapewne w ten sposób zapobiec walkom o popleczników, majątek, władzę i dziedzictwo. Akt jego ostatniej woli złożony został w świątyni Westy, publicznie zaś odczytał go ostatni teść Cezara, Lucjusz Kalpurniusz.

W swojej ostatniej woli Cezar ofiarował każdemu obywatelowi rzymskiemu po 300 sesterców, co ogółem dawało sumę około 150 milionów monet. Ponadto w domenę publiczną przekazane zostały rozległe ogrody zatybrzańskie.

Najważniejsza część testamentu dotyczyła jednak adopcji Oktawiana, który z miejsca zdobył w ten sposób odpowiednią pozycję społeczną i wpływy. Warto nadmienić, że Oktawian był synem siostrzenicy Cezara – Atii Starszej. Gajusz Oktawian stając się synem Cezara odziedziczył po ojcu całą klientelę – dziesiątki tysięcy obywateli znanych rodów oraz żołnierzy, którzy byli związani z Cezarem stosunkiem patrona i klienta. W ten sposób Oktawian stał się legalnym spadkobiercą dziedzictwa Cezara i wielkim krokiem wszedł na scenę polityczną Rzymu.

Źródła wykorzystane
  • Krawczuk Aleksander, Cesarz August, Warszawa 1973
  • Krawczuk Aleksander, Gajusz Juliusz Cezar, Warszawa 1972

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów