Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Todigubnus – przykład lokalnej elity gotowej współpracować z Rzymianami

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Inskrypcja ogłaszająca oddanie do użytku świątyni rzymskiej przez Tyberiusza Klaudiusza Togidubnusa
Inskrypcja ogłaszająca oddanie do użytku świątyni rzymskiej przez Tyberiusza Klaudiusza Togidubnusa | Zdjęcie; RIB 91; Bogaers, 1979: Plate IX

Państwo rzymskie przed, w trakcie i po podboju/podporządkowaniu sobie nowych terenów zawsze starało się znaleźć lokalne elity, które gotowe były współpracować z Rzymianami.

Takowe elity odgrywały swego rodzaju łącznik między władzą centralną w Rzymie, a ogółem ludności prowincji. Ich zadaniem było zapewnienie stałego poboru podatków oraz niwelowanie wszelkich niepokojów wewnętrznych.

Świetnym przykładem takiego przedstawiciela elit, który współpracował z Rzymianami był wódz plemienia Regnów – Togidubnus – który rządził na południu Brytanii w połowie I wieku n.e. Jego kooperacja w czasie inwazji wojsk rzymskich w 43 roku n.e. ułatwiła kampanię oraz opanowanie południowych części wyspy. Jego zaangażowanie i skuteczna pomoc wojskom rzymskim została doceniona i Rzymianie przyznali mu obywatelstwo i nowe rzymskie nazwisko – Tyberiusz Klaudiusz Togidubnus. Zapewne w dalszym ciągu zajmował on także rolę przywódczą w lokalnej społeczności. Dowodem na to może być odkryta inskrypcja w Chichester (południe Anglii), która ogłasza oddanie do użytku świątyni Neptuna i Minerwy „za pomyślność domu cesarskiego”. Napis podaje jako inicjatora budowli Tyberiusza Klaudiusza Todigubnusa, którego imię na kamieniu pojawia się jako Cogidubnus.

Niewykluczonym jest to, że niezwykle luksusowy dom rzymski odkryty w Fishbourne (nieopodal Chichester) należał właśnie do Todigubnusa.

Źródła wykorzystane
  • Beard Mary, SPQR. Historia starożytnego Rzymu, Poznań 2016

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów