Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Wieniec laurowy – potężna roślina

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Owidiusz z wieńcem laurowym na głowie
Owidiusz z wieńcem laurowym na głowie

Antyczni Grecy i Rzymianie niezwykle cenili sobie wawrzyn szlachetny (Laurus nobilis), uważali go za szlachetną i potężną roślinę. Zwycięzca igrzysk olimpijskich czy pytyjskich otrzymywał wieniec wawrzynowy z liści laurowych (drzewa poświęconego Apollinowi) z doliny Tempe w Tesalii, z którym następnie dumnie kroczył po mieście. Liście tej rośliny nosili wybitni obywatele, kapłani, poeci czy herosi. Noszony na głowie dowodził geniuszu danej osoby.

Co więcej, wieniec laurowy był symbolem zwycięstwa rzymskich wodzów, który wysyłali do cesarza, jako znak ich wygranej. Wierzono także, że śpiąc pod drzewem można nabyć niezwykłą kreatywność i stać się poetą. Rzymianie wierzyli także, że liście wawrzynu doskonale chronią przed czarownicami oraz błyskawicami. Podobno cesarz Tyberiusz tak się bał burz z grzmotami, że na czas ich trwania zakładał wieniec laurowy.

Uważano także, że jagody wawrzynu zapewniają magiczną ochronę przed zarazami. Neron podobno na czas choroby panującej w mieście siedział pod drzewem i tam przyjmował petentów.

Ogólnie rzecz ujmując, praktycznie każda część wawrzynu szlachetnego: drzewo, gałęzie, liście, kwiaty, owoce czy korzenie według starożytnych uważana była za źródło siły i ochrony przed wszelkim złem. Wieniec laurowy noszony na głowie zapewniać miał siłę umysłu; z kolei znajdując się na ciele, pozwalał uzdrawiać organizm.

Źródła wykorzystane
  • Longin Majdecki, Historia ogrodów, Warszawa 1978
  • Pliniusz Starszy, Historia naturalna, XV. 135
  • Roberta Wilson, Aromatherapy: Essential Oils for Vibrant Health and Beauty

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów