Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Wydarzenie zwiastujące koniec Antoniusza

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Michael Goodman, Śmierć Antoniusza
Michael Goodman, Śmierć Antoniusza

Marek Antoniusz był wybitnym rzymskim wodzem oraz wiernym stronnikiem Gajusza Juliusza Cezara. Po jego śmierci przewodził „cezarianom”, pokonał w bitwie pod Filippi Kasjusza oraz Brutusa, by finalnie związać się z Kleopatrą VII i wejść w konflikt z Gajuszem Oktawianem, adoptowanym synem Cezara.

Bitwa pod Akcjum w 31 roku p.n.e. była decydującym starciem, które zmusiło Antoniusza i Kleopatrę do wycofania się do Egiptu i walki do końca w Aleksandrii. W trakcie jednego z oblężeń Antoniusz próbował nawet przemawiać do swoich byłych żołnierzy, którzy przeszli na stronę Oktawiana, jednak celowo był zagłuszany przez trąby przeciwnika. Antoniusz, świadom swojej przewagi fizycznej, wyzwał nawet Oktawiana na pojedynek; ten jednak odrzucił honorowe rozwiązanie – jak podaje Plutarch: „odpowiedział Antoniuszowi, że ma wiele dróg do śmierci”.

Pozbawiony nadziei Antoniusz miał topić smutki w alkoholu i obficie biesiadować. Pewnej nocy na pogrążonej w ciszy ulicy Aleksandrii miało dojść do przedziwnego wydarzenia – nagle pojawiły się głośne dźwięki zabawy, muzyki, okrzyki tłumu, tak jakby przez miasto przemieszczał się orszak biesiadników. Dźwięki jednak stopniowo malały, tak jakby niewidoczny orszak oddalał się, by finalnie zniknąć za bramami miasta w kierunku wrogiej armii. Wielu uznało to za znak opuszczenia Antoniusza przez jego ulubionego boga Bachusa, któremu oddawał cześć całe życie, oraz znak jego końca.

Źródła wykorzystane
  • Bogusław Kwiatkowski, Poczet faraonów, Warszawa 2021
  • Plutarch, Antoniusz, 75

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów