Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Występy dzikich zwierząt na rzymskich arenach

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymskie zwierzęta
Rzymskie zwierzęta

Występy dzikich zwierząt na rzymskich arenach z pewnością wzbudzały ekscytację w widzach. Politycy lub cesarze dla zapewnienia sobie poparcia tłumu byli w stanie ściągać ogromne ilości egzotycznych zwierząt, które następnie oferowały rozrywkę gawiedzi. Znamy wiele historii i sposobów na stworzenie widowiska. Niektóre z nich był naprawdę nieludzkie.

Według rzymskiego mówcy i filozofa Cycerona, pewien lew na arenie zabił blisko 200 przeciwników, zanim został ostatecznie ubity. Znamy z kolei inną historię mówiącą jakoby grupa 18 słoni w trakcie ucieczki stratowała tłum ludzi. W założeniu ze zwierzętami walczyć mieli łowcy (bestiarii), uzbrojeni w łuki i w oszczepy. Nieoczekiwanie jednak słonie sforsowały ogrodzenie oddzielające arenę od widzów. Aby uniknąć podobnych wydarzeń w przyszłości zdecydowano się umocnić bariery ochronne.

Przechodząc na temat wojowników walczących z dzikimi zwierzętami, warto wspomnieć o najsłynniejszym pogromcy bestii, który występował dobrowolnie na arenie (tzw. venatores). Był to tzw. Carpophorus,  który jednego dnia zabił podobno 20 zwierząt, a niektóre z nich udusił własnymi rękoma. Poza zabijaniem Carpophorus trudnił się także szkoleniem zwierząt. Podobno starał się zachęcić samca żyrafy do zgwałcenia kobiety. W tym celu pobierał od samic w fazie przedrujowej feromony, którymi następnie pokrapiał niewolnice lub bezdomne kobiety. Według przekazów, Carpophorus przed widowiskiem, wykorzystał do wytrenowania żyrafy kilka kobiet.

Inny pomysł na uatrakcyjnienie widowiska znamy dzięki Marcjalisowi. W swojej „Księdze widowisk” (Liber spectaculorum) wspomina, iż otwarcie Koloseum uświetniono serią krwawych scen mitologicznych. W jednej z nich unieruchomiona w drewnianej krowie kobieta została zmuszona do kopulacji z bykiem. Wcieliła się tym samym w rolę królowej Pazyfae, która powiła monstrualnego Minotaura.

Innym sposobem na podgrzanie emocji na trybunach było odtworzenie popularnego mitu. Takim właśnie był mit o Orfeuszu, muzyku który miał tak wielkie umiejętności że jego muzyka potrafiła uśmierzać huczące fale morza i sprawiała, że ku śpiewakowi pochylały się drzewa, a dzikie bestie szły za nim łagodne jak baranki. Rzymianie uwielbiali tę legendę i starali się ją odtwarzać wielokrotnie. W tym celu chociażby przebierali skazańca za Orfeusza, uposażali go w lirę, a następnie wypuszczali na arenę pełną wściekłych niedźwiedzi, które wcześniej były głodzone i bite.

Co jednak warto podkreślić nie zawsze bestie ściągane z całego znanego ówczesnego świata musiały kończyć swój żywot na arenach amfiteatrów. Jak się okazuje Rzymianie nie żądali wcale śmierci pięknych, acz niebezpiecznych zwierząt. Zdecydowanie bardziej woleli podziwiać je za życia. W tym celu na przykład wypuszczano krokodyle, które w przygotowanych rowach wody odpoczywały i wywoływały podziw widzów. Innym razem publiczność z radością oglądała grupę lampartów biegających w linii. Słonie z kolei były tak wyćwiczone, że wykonywały różnego rodzaju sztuczki i tańczyły na arenie.

Na koniec warto wspomnieć, że masowe ściąganie z całego znanego ówczesnego świata zwierząt spowodowało, że niektóre z gatunków zwierząt zostały istotnie wytrzebione lub zniknęły z danych obszarów. Najbardziej ucierpiała północna Afryka i obszar śródziemnomorski. Na przykład po igrzyskach, w których śmierć poniosło blisko 9000 zwierząt, hipopotamy zniknęły znad Nilu. Z kolei tzw. słoń afrykański leśny, wykorzystywany chociażby w armii Kartaginy, zniknął całkowicie z Afryki północnej i obecnie znajduje się jedynie w środkowej Afryce.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów