Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Złoty kamień milowy (Milliarium Aureum)

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Pozostałość napisu w łacinie Milliarium Aureum
Pozostałość napisu w łacinie Milliarium Aureum. | Zdjęcie: Longbow4u | Na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Cesarz Oktawian August uwielbiał porządek w swoim państwie. W tym celu zlecił zbudowanie tzw. „złotego kamienia milowego” (Milliarium Aureum) w pobliżu świątyni Saturna w centralnej części rzymskiego Forum. Dzisiejsi badacze sądzą, że na kamieniu mogła znajdować się lista ważniejszych miast Imperium z odległością do nich.

Uważano także, że wszystkie drogi zaczynały swój bieg w tym miejscu, a odległości były mierzone względem kamienia. Stąd też stwierdzenie, że „wszystkie drogi prowadzą do Rzymu”. Późniejszy cesarz Konstantyn Wielki określał go mianem Umbilicus Urbis Romae lub „pępkiem Rzymu”.

Źródła wykorzystane
  • Samuel Ball Platner, A Topographical Dictionary of Ancient Rome

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów