Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Syrakuzy

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Syrakuzy były w starożytności kolonią Koryntu założoną około 733 roku p.n.e. Od około 485 roku p.n.e. Syrakuzami rządzili tyrani (Gelon, Hieron I) dążący do zjednoczenia Greków sycylijskich i wyparcia Kartagińczyków z wyspy (zwycięstwo pod Himerą 480 rok p.n.e.). Po obaleniu na krótko tyranii (467-466 p.n.e.) doszło do zamieszek wewnętrznych i osłabienia pozycji Syrakuz. Kartagina ponowiła próby zdobycia wyspy (409-405 p.n.e.), co ułatwiło Dionizjuszowi I, twórcy potęgi Syrakuz, dojście do władzy. Kolejne walki o władzę (Dionizjusz II i Dion) przyniosły przywrócenie demokracji.

W II wojnie punickiej Syrakuzy, sprzymierzone z Kartaginą, zostały zdobyte i złupione przez Rzymian (212 rok p.n.e., śmierć Archimedesa). Stały się jednym z rzymskich miast prowincjonalnych.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów