Azja mniejsza (Asia minor) jest to część zakątku Azji zwana powszechnie Anatolią. To tutaj swoje siedziby mieli mieszkańcy którzy zbudowali Troję. W tym zakątku półwyspu panował również na wpół legendarny król Krezus. Później ziemie przeszły pod panowanie perskie. W IV wieku p.n.e. po upadku państwa Aleksandra Wielkiego dostały się w ręce dynastii Seleukidów.
Na zachodzie funkcjonowało z kolei państwo pergamońskie, które za panowania Attalusa zostało zapisane Rzymowi w 133 roku p.n.e. W 88 roku p.n.e. rozpoczęły się jednakże kolejne zmagania w tym zakątku związane z powstaniem Mitrydatesa. Zmagania zakończyły się dopiero w 74 roku p.n.e., jednakże ostateczne poddanie tej krainy władzy rzymskiej wiąże się z podbojami Pompejusza na wschodzie w latach 60-tych p.n.e. Azja mniejsza stała się kolejną prowincją na stałe połączoną z Rzymem, a nie jedynie państwem zależnym.
Świetność tego zakątku przypadła jednakże dopiero na lata IV wieku n.e. kiedy to w 326 roku n.e. Konstantyn Wielki wyniósł niewielkie dotąd Bizancjum do roli drugiego Rzymu. Późniejszy Konstantynopol miał się stać największym miastem Europy.