Kuria rzymska (Curia), czyli dosłownie „miejsce spotkań”, był to budynek na Forum Romanum przeznaczony na posiedzenia senatu. Zbudowana jeszcze w VII wieku p.n.e. przez króla Tulliusza Hostiliusza, stąd jej wcześniejsza nazwa – Curia Hostilia.
Budynek spłonął i został odbudowany za czasów Julisza Cezara, przybierając nazwę Curia Iulia, podczas przebudowy forum. Budowlę oddano do użytku w 29 roku p.n.e. Po pożarze w 283 roku n.e. za panowania cesarza Dioklecjana, kuria uległa ponownie zniszczeniu, jednak została odbudowana, najprawdopodobniej według planów spalonego budynku.
Kurię zbudowano z ceglanych murów, a posadzkę wysadzono mozaiką z marmuru w czarno – białe romby. Ściany były wyłożone marmurem w części dolnej i ozdobione w części górnej sztukaterią. W sali posiedzeń naprzeciwko wejścia, pod ścianą znajdowało się podium, przeznaczone dla prezydium senatu. Wzdłuż obu ścian ciągnęły się stopnie, na których mieściły się krzesła dla senatorów. W sali posiedzeń znajdowała się złota statuetka i ołtarz bogini Wiktorii.
W Kurii oprócz zwykły posiedzeń senatu, odbywały się także posiedzenia Rady Dekurionów.
Przed Kurią znajdowało się Comitium, gdzie w okresie republiki odbywały się zebrania ludu. Ślady tej budowli pozostały do dnia dzisiejszego.