Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Kuria rzymska

Kuria rzymska
Na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0.

Kuria rzymska (Curia), czyli dosłownie „miejsce spotkań”, był to budynek na Forum Romanum przeznaczony na posiedzenia senatu. Zbudowana jeszcze w VI wieku p.n.e. przez króla Tulliusza Hostyliusza, stąd jej wcześniejsza nazwa – Curia Hostillia.
Budynek spłonął i został odbudowany za czasów Julisza Cezara, przybierając nazwę Curia Iulia, podczas przebudowy forum. Budowlę oddano do użytku w 29 roku p.n.e. Po pożarze w 283 roku n.e. za panowania cesarza Dioklecjana, kuria uległa ponownie zniszczeniu, jednak została odbudowana, najprawdopodobniej według planów spalonego budynku.

Kurię zbudowano z ceglanych murów, a posadzkę wysadzono mozaiką z marmuru w czarno – białe romby. Ściany były wyłożone marmurem w części dolnej i ozdobione w części górnej sztukaterią. W sali posiedzeń na przeciwko wejścia, pod ścianą znajdowało się podium, przeznaczone dla prezydium senatu. Wzdłuż obu ścian ciągnęły się stopnie, na których mieściły się krzesła dla senatorów. W sali posiedzeń znajdowała się złota statuetka i ołtarz bogini Wiktorii.

W Kurii oprócz zwykły posiedzeń senatu, odbywały się także posiedzenia Rady Dekurionów.
Przed Kurią znajdowało się Comitium, gdzie w okresie republiki odbywały się zebrania ludu. Ślady tej budowli pozostały do dnia dzisiejszego.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów