Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Kartagińczycy stosowali klimatyzację w czasie wyścigów rydwanów

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Wyścigi rydwanów na malunku
Wyścigi rydwanów na malunku

Archeolodzy prowadzący niegdyś wykopaliska w stolicy Kartaginy w tamtejszym Cyrku, odkryli że Punijczycy stosowali zaawansowany system do schładzania koni i rydwanów.

Kluczem do odkrycia było dostrzeżenie, że w konstrukcji wykorzystano wodoodporną zaprawę, wymieszaną z połamaną i sproszkowaną ceramiką. Zaprawa zastosowana została w podłużnym obiekcie znajdującym się po środku areny, tzw. spina, wokół którego rywale robili okrążenia. Budowla ta zwykle była bogato zdobiona kolumnami, ornamentami, posągami. Wśród tych obiektów znajdowały się zraszacze (sparsores), które czerpały wodę ze ulokowanych pod ziemią zbiorników. Możliwe, że powożący rydwanami w ten sposób mogli liczyć na choć odrobinę ochłody w gorącym klimacie. Jak twierdza jednak naukowcy „antyczna klimatyzacja” mogła mieć na celu głównie schłodzenie kół rydwanów i koni.

Cyrk w Kartaginie był drugim największym cyrkiem w Imperium Rzymskim, liczącym 500 metrów długości (80 mniej od Cyrku Wielkiego w Rzymie) i mógł zapewne pomieścić ponad 100 tysięcy widzów. Starożytni byli niezwykle zafascynowani wyścigami rydwanów, który był sportem podobnie popularnym jak dzisiaj piłka nożna.

Jak się okazuje, technika schładzania stosowana była także w innych cyrkach w Imperium, m.in. w cyrku Maksencjusza pod Rzymem, przy Via Appia.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów