Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Archeolodzy znajdują ślady po Rzymianach, którzy uciekli przed Wezuwiuszem

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Wizualizacja wybuchu Wezuwiusza, Alessandro Sanquirico
Wizualizacja wybuchu Wezuwiusza, Alessandro Sanquirico

Archeolog i historyk Steven Tuck z Uniwersytetu w Miami przedstawił swoje najnowsze badania, w których to porównał zgromadzoną listę imion rzymskich z Pompejów i Herkulanum z dowodami archeologicznymi z innych części Imperium, które nie uległy zniszczeniu w wyniku wybuchu Wezuwiusza w 79 roku n.e. Wnioski są naprawdę ciekawe.

Celem analizy nie było jedynie odnalezienie „uchodźców” z dwóch rzymskich miast, ale także przedstawienie konkluzji, kto przeżył erupcję, dokąd miała głównie miejsce relokacja oraz jak tak naprawdę działała rzymska sfera społeczna, ekonomiczna i polityczna w czasie kataklizmu.

Steven Tuck rozpoczął swoją pracę od zbadania licznych inskrypcji na budowlach publicznych, nagrobkach w Pompejach czy Herkulanum. Mając już solidną bazę materiału, następnie podjął się poszukiwania w różnych częściach Cesarstwa dowodów. Interesowały go głównie:

  • ostatnie imiona, które były popularne w okolicach Wezuwiusza, a pojawiły się także daleko od miejsca katastrofy;
  • wzmianki o pochodzeniu, które sugerowałyby że dana osoba pochodziła z Pompejów lub Herkulanum;
  • przedmioty, które były charakterystyczne dla okolic Wezuwiusza;
  • nowa infrastruktura, która dowodziłaby, że władze państwowe starały się zapewnić uchodźcom dobre warunki.

Przykładowo archeolog odkrył, że w obecnym Neapolu w II wieku n.e. żyło sześć osób z rodziny Caninia. To nazwisko rodowe nie pojawia się w żadnym innym miejscu poza Herkulanum. Dowodzić to może, że familia wyprowadziła się właśnie z Herkulanum.

Inny przykład pochodzi z rzymskiej Dacji (obecna Serbia i Rumunia). Na tamtejszym rzymskim nagrobku (datowany na 87 rok n.e.) odkryto inskrypcję poświęconą niejakiemu Korneliuszowi Fuscusowi, który pochodził z Pompejów, mieszkał w Neapolu, oraz dowodził rzymskim wojskiem w tym obszarze.

Badacz natrafił także na ciekawy przykład Rzymianki – Vettia Sabina. W Neapolu znaleziono nagrobek, który wzniósł dla niej mąż pod koniec I wieku n.e. Napis na kamieniu zawiera słowo „HAVE”, który pochodzi z języka oskijskiego i jest jedynym tego typu znaleziskiem w Neapolu. Co ciekawe, słowo to powszechnie występuje w Pompejach na inskrypcjach i graffiti. „HAVE” jest oskijską odmianą łacińskiego słowa „AVE” oznaczającą „witaj” lub „żegnaj”, popularną na południu Italii do I wieku n.e.

Badania Stevena Tucka dowodzą, że można próbować szukać śladów po uciekinierach z 79 roku n.e. Badacz sugeruje, że wiele osób, które się uratowało z katastrofy osiedliło się głównie w północnej części Zatoki Neapolitańskiej. Rodziny najczęściej przeprowadzały się razem i wiązały w swoich grupach.

Inny wniosek jaki wysnuł naukowiec to fakt, że rzymska władza nie udzieliła natychmiastowej pomocy uchodźcom. Dopiero po tym, jak wielu mieszkańców znalazło się chociażby w Neapolu, przystąpiono do budowy infrastruktury, aby zapewnić przybyłym np. mieszkania.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów