Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Archeolodzy znajdują ślady po Rzymianach, którzy uciekli przed Wezuwiuszem

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Wizualizacja wybuchu Wezuwiusza, Alessandro Sanquirico
Wizualizacja wybuchu Wezuwiusza, Alessandro Sanquirico

Archeolog i historyk Steven Tuck z Uniwersytetu w Miami przedstawił swoje najnowsze badania, w których to porównał zgromadzoną listę imion rzymskich z Pompejów i Herkulanum z dowodami archeologicznymi z innych części Imperium, które nie uległy zniszczeniu w wyniku wybuchu Wezuwiusza w 79 roku n.e. Wnioski są naprawdę ciekawe.

Celem analizy nie było jedynie odnalezienie „uchodźców” z dwóch rzymskich miast, ale także przedstawienie konkluzji, kto przeżył erupcję, dokąd miała głównie miejsce relokacja oraz jak tak naprawdę działała rzymska sfera społeczna, ekonomiczna i polityczna w czasie kataklizmu.

Steven Tuck rozpoczął swoją pracę od zbadania licznych inskrypcji na budowlach publicznych, nagrobkach w Pompejach czy Herkulanum. Mając już solidną bazę materiału, następnie podjął się poszukiwania w różnych częściach Cesarstwa dowodów. Interesowały go głównie:

  • ostatnie imiona, które były popularne w okolicach Wezuwiusza, a pojawiły się także daleko od miejsca katastrofy;
  • wzmianki o pochodzeniu, które sugerowałyby że dana osoba pochodziła z Pompejów lub Herkulanum;
  • przedmioty, które były charakterystyczne dla okolic Wezuwiusza;
  • nowa infrastruktura, która dowodziłaby, że władze państwowe starały się zapewnić uchodźcom dobre warunki.

Przykładowo archeolog odkrył, że w obecnym Neapolu w II wieku n.e. żyło sześć osób z rodziny Caninia. To nazwisko rodowe nie pojawia się w żadnym innym miejscu poza Herkulanum. Dowodzić to może, że familia wyprowadziła się właśnie z Herkulanum.

Inny przykład pochodzi z rzymskiej Dacji (obecna Serbia i Rumunia). Na tamtejszym rzymskim nagrobku (datowany na 87 rok n.e.) odkryto inskrypcję poświęconą niejakiemu Conreliusowi Fuscusowi, który pochodził z Pompejów, mieszkał w Neapolu, oraz dowodził rzymskim wojskiem w tym obszarze.

Badacz natrafił także na ciekawy przykład Rzymianki – Vettia Sabina. W Neapolu znaleziono nagrobek, który wzniósł dla niej mąż pod koniec I wieku n.e. Napis na kamieniu zawiera słowo „HAVE”, który pochodzi z języka oskijskiego i jest jedynym tego typu znaleziskiem w Neapolu. Co ciekawe, słowo to powszechnie występuje w Pompejach na inskrypcjach i graffiti. „HAVE” jest oskijską odmianą łacińskiego słowa „AVE” oznaczającą „witaj” lub „żegnaj”, popularną na południu Italii do I wieku n.e.

Badania Stevena Tucka dowodzą, że można próbować szukać śladów po uciekinierach z 79 roku n.e. Badacz sugeruje, że wiele osób, które się uratowało z katastrofy osiedliło się głównie w północnej części Zatoki Neapolitańskiej. Rodziny najczęściej przeprowadzały się razem i wiązały w swoich grupach.

Inny wniosek jaki wysnuł naukowiec to fakt, że rzymska władza nie udzieliła natychmiastowej pomocy uchodźcom. Dopiero po tym, jak wielu mieszkańców znalazło się chociażby w Neapolu, przystąpiono do budowy infrastruktury, aby zapewnić przybyłym np. mieszkania.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów