Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

„Dwie Panny” z Pompejów były mężczyznami

"Dwie Panny" z Pompejów
"Dwie Panny" z Pompejów

Przez dziesiątki lat sądzono, że słynne „Dwie Panny” uwięzione w wiecznym uścisku to kobiety. Jak się jednak okazało – dzięki najnowszym badaniom – byli to mężczyźni w wieku 18-20 lat.

Szczątki odkryto w Pompejach w Domu Cryptoporticusa. Archeolog Vittorio Spinazzola, aby zachować kształt ciał zastosował słynną metodę w XIX wieku i w ten sposób stworzył odlewy ciał. Przez dziesiątki lat naukowcy doszukiwali się wszelkich informacji o zachowanych ciałach ofiar wybuchu Wezuwiusza w 79 roku n.e.

Najnowsze badania DNA dowiodły jednak, że zachowane ciała „Dwóch Panien” tak naprawdę należały do mężczyzn. Co więcej, osoby te nie były ze sobą spokrewnione, co rodzi podejrzenia naukowców o homoseksualną relację.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów