Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

„Dwie Panny” z Pompejów były mężczyznami

"Dwie Panny" z Pompejów
"Dwie Panny" z Pompejów

Przez dziesiątki lat sądzono, że słynne „Dwie Panny” uwięzione w wiecznym uścisku to kobiety. Jak się jednak okazało – dzięki najnowszym badaniom – byli to mężczyźni w wieku 18-20 lat.

Szczątki odkryto w Pompejach w Domu Cryptoporticusa. Archeolog Vittorio Spinazzola, aby zachować kształt ciał zastosował słynną metodę w XIX wieku i w ten sposób stworzył odlewy ciał. Przez dziesiątki lat naukowcy doszukiwali się wszelkich informacji o zachowanych ciałach ofiar wybuchu Wezuwiusza w 79 roku n.e.

Najnowsze badania DNA dowiodły jednak, że zachowane ciała „Dwóch Panien” tak naprawdę należały do mężczyzn. Co więcej, osoby te nie były ze sobą spokrewnione, co rodzi podejrzenia naukowców o homoseksualną relację.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów