Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Krzywica w antycznym Rzymie?

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Krzywica u dziecka
Krzywica u dziecka | Zdjęcie: iStockphoto

Najnowsze badania naukowców pozwoliły jeszcze lepiej poznać stan zdrowia mieszkańców Imperium Rzymskiego. Tym razem badacze przeprowadzili analizę szczątek dziecięcych, pochowanych na różnych rzymskich cmentarzyskach Europy – od północnej Anglii po południową Hiszpanię.

W sumie w badaniu wykorzystano 2787 szkieletów z 18 różnych cmentarzy. Ku ich zaskoczeniu jedno na dwadzieścia zmarłych dzieci (żyjących pomiędzy I-VI wiekiem n.e.) posiadało ślady krzywicy i wyjątkowo słabe kości, co wynikało z braku odpowiedniej ilości witaminy D. Witamina ta wytwarza się w ciele, kiedy skóra jest wystawiona na działanie światła słonecznego. Pomaga m.in. w prawidłowej pracy układu pokarmowego i wchłanianiu się wapnia oraz fosforu do organizmu. Oba pierwiastki biorą udział w budowie kośćca, a brak odpowiedniej ilości witaminy D w organizmie prowadzi do osłabienia kości i deformacji.

Naukowcy sądzą, że północna Europa posiada znacznie słabsze światło słoneczne niż na południu, co może prowadzić do gorszego absorbowania witaminy D. Co więcej, rodzice chronili dzieci przed chłodem, głównie trzymając je w domostwach, w związku z czym mniej promieni słonecznych działało na skórę.

Kamienica w Ostii.
Autor: Nashvilleneighbor, via Wikimedia Commons

Dla porównania dzieci żyjące w obrębie Morza Śródziemnego częściej przebywały na dworze i na silniejszym słońcu, w związku z czym miały silniejszy kościec. Z drugiej strony, dzieci żyjące w większych ośrodkach rzymskich, gdzie występowały kamienice czynszowe i ciasne ulice. Przykładem są kości dzieci odkryte w Ostii.

Zniekształcenia w kościach dzieci dostrzegał już grecki filozof i lekarz – Soranus z Efezu- z I-II wieku  n.e. Jak zauważył, na znacznie większe problemy zdrowotne narzekały niemowlęta w Rzymie niżeli Grecji.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów