Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Naukowcy odkryli miejsce gdzie Hadrian spożywał śniadanie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Półokrągła izba w willi Hadriana
Półokrągła izba w willi Hadriana

Rozdziały

Archeolodzy prowadzący wykopaliska oraz prace badawcze w willi Hadriana w Tivoli twierdzą, że odkryli przeznaczenie półokrągłego, wydzielonego budynku w willi Hadriana. Jak twierdzą, cesarz mógł w nim spożywać śniadanie. Miejsce to jednak nie miało charakteru prywatnego, a bardziej miało no celu podkreślenie pozycji cesarza.

Badacze zrekonstruowali, jak mogło wyglądać śniadanie (ientaculum) cesarza. Cesarz zasiadał wraz z małżonką na tronach, na wysokiej marmurowej platformie, która była otoczona przez fontanny. Platforma była połączona z czterema sypialniami, z których każda miała toaletę ozdobioną marmurowymi panelami i drogocennymi kamieniami szlachetnymi. Spożywane śniadanie było dobrze widoczne z zewnątrz przez przeszklone wielkie okna, tworząc iluzję jakiegoś przedstawienia dla członków dworu. Jak twierdzą archeolodzy ta budowla, jak i wiele innych w pałacu, miały na celu zaprezentowanie boskości cesarza.

Do przedstawionej interpretacji badaczy krytycznie odniosła się słynna historyczka Mary Beard.

Willa Hadriana

Willa Hadriana (Villa Adriana) zbudowana została na polecenie cesarza Hadriana w Tivoli (mieście leżącym w odległości około 28 kilometrów od stolicy) w latach 118 – 134 n.e. Willa zajmowała obszar o powierzchni szacowanej od 80 do 300 hektarów. Zachowane ruiny obecnie zajmują obszar około 56 hektarów. Była to najrozleglejsza zabudowa pałacowa okresu starożytności.

Potężny kompleks składał się z ponad 30 budynków zbudowanych w rzymskim i greckim stylu architektonicznym, nawiązując do wielu miejsc, które Hadrian odwiedził podczas swoich długich podróży. W pałacu znajdowały się fontanny, ogrody, baseny i łaźnie; woda dostarczana była przez te same akwedukty, które doprowadzały wodę do Rzymu.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów