Decyzja o przetransportowaniu liczącej 2000 lat rzymskiej mozaiki z Uzes do Nimes (Francja) – gdzie ma zostać poddana renowacji – zrodziła protesty lokalnych grup skupionych na ochronie dziedzictwa kulturowego. Istnieje obawa, że obiekt nie wróci już do Uzes – miasta na południu Francji.
Mozaika rzymska obejmuje powierzchnię 60 metrów kw. i datowana jest na I wiek p.n.e. Znajdowała się w rzymskim mieście Ucetia. Decyzja o przeniesieniu mozaiki związana była z decyzją o budowie w tym miejscu szkoły z internatem.
Przeciwko przenoszeniu mozaiki wystąpiła lokalna grupa Prima Vera, która umieściła petycję on-line, domagając się przeprowadzenia renowacji w Uzes. Wbrew jednak protestom archeolodzy z French National Institute for Archaeological Research (Inrap) rozpoczęli stopniowe przenoszenie mozaiki. Jeden z przedstawicieli Prima Vera zapewnił, że otrzymano oficjalne potwierdzenie władz, że mozaika powróci do Uzes i znajdzie się dla niej nowe miejsce.
Jak twierdzą naukowcy rzymska mozaika jest naprawdę imponująca, nie tylko ze względu na imponujące rozmiary ale także, z racji na połączenie niesamowitych kształtów geometrycznych i sylwetki zwierząt (sowa, orzeł, kaczka). Co więcej, tego typu mozaiki datowane są na I-II wiek n.e., kiedy obiekt z Uzes powstał około 200 lat wcześniej.