Włoskie władze ogłosiły odkrycie ponad 2000-letnich posągów z brązu w starożytnym toskańskim źródle termalnym i stwierdzili, iż to znalezisko „napisze na nowo historię” przejścia od cywilizacji etruskiej do państwa rzymskiego.
Posągi są w świetnym stanie dzięki błotu, które ochroniło je przed zniszczeniem. Dodatkowo znaleziono ponad 5000 monet ze złota, srebra i brązu. Jacopo Tabolli, który koordynował wykopaliska w Sienie powiedział, że odkrycie było znaczące, ponieważ rzuca nowe światło na koniec cywilizacji etruskiej i ekspansję państwa rzymskiego między II a I wiekiem p.n.e.
Posągi przedstawiają ludzi lub bogów, części ciała oraz organy które zazwyczaj składano w ofierze. Okres między II a I wiekiem p.n.e. był naznaczony wojnami i konfliktami w dzisiejszej Toskanii, Umbrii i Lacjum, a jednak posągi z brązu świadczą o tym, że rodziny etruskie i rzymskie wspólnie modliły się do bóstw w świętym sanktuarium źródeł termalnych. Wiemy to gdyż posągi noszą inskrypcje zarówno etruskie jak i łacińskie. Prace trwają dalej i możliwe, że zostanie odkryte więcej dowodów z tamtego okresu.