Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Nowe odkrycie ponad 2000-letnich posągów może zmienić etrusko-rzymską historię Włoch

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odkryte 2000-letnie posągi z brązu
Odkryte 2000-letnie posągi z brązu

Włoskie władze ogłosiły odkrycie ponad 2000-letnich posągów z brązu w starożytnym toskańskim źródle termalnym i stwierdzili, iż to znalezisko „napisze na nowo historię” przejścia od cywilizacji etruskiej do państwa rzymskiego.

Posągi są w świetnym stanie dzięki błotu, które ochroniło je przed zniszczeniem. Dodatkowo znaleziono ponad 5000 monet ze złota, srebra i brązu. Jacopo Tabolli, który koordynował wykopaliska w Sienie powiedział, że odkrycie było znaczące, ponieważ rzuca nowe światło na koniec cywilizacji etruskiej i ekspansję państwa rzymskiego między II a I wiekiem p.n.e.

Posągi przedstawiają ludzi lub bogów, części ciała oraz organy które zazwyczaj składano w ofierze. Okres między II a I wiekiem p.n.e. był naznaczony wojnami i konfliktami w dzisiejszej Toskanii, Umbrii i Lacjum, a jednak posągi z brązu świadczą o tym, że rodziny etruskie i rzymskie wspólnie modliły się do bóstw w świętym sanktuarium źródeł termalnych. Wiemy to gdyż posągi noszą inskrypcje zarówno etruskie jak i łacińskie. Prace trwają dalej i możliwe, że zostanie odkryte więcej dowodów z tamtego okresu.

Autor: Adrian Jesionowski

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów