Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odcięte głowy były zjadane przez psy

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymska rzeźba psa z Volubilis
Pies z Volubilis

Odnalezione w 1990 roku w centrum Londynu szczątki ludzkie doczekały się szczegółowych badań. Jak się okazało pozostawione w masowym grobie liczne odcięte głowy pochodzą z okresu między 120 a 160 rokiem n.e.

Naukowcy uważają, że należały one do pokonanych gladiatorów lub ofiar rzymskich legionistów, którzy praktykowali obcinanie głowy (były one traktowane jako trofeum bitewne). Czyniły tak zwłaszcza oddziały auxilia, co uwidocznione zostało na grobowcach w północnej Anglii i kolumnie Trajana.

Zdekapitowane osoby to prawdopodobnie młodzi mężczyźni w wieku od 25 do 35 lat. Jak jeden z naukowców stwierdził przynajmniej jedna czaszka posiada ślady gryzienia przez psa, w związku z czym podejrzewa się, że ludzkie szczątki leżały na otwartej przestrzeni. Ponadto większość czaszek ma ślady po ciosach, które mogły spowodować śmierć.

Źródła wykorzystane
  • Discovery.com

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów