Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odcięte głowy były zjadane przez psy

Odnalezione 25 lat temu w centrum Londynu szczątki ludzkie doczekały się szczegółowych badań. Jak się okazało pozostawione w masowym grobie liczne odcięte głowy pochodzą z okresu między 120 a 160 rokiem n.e. Naukowcy uważają, że należały one do pokonanych gladiatorów lub ofiar rzymskich legionistów, którzy praktykowali obcinanie głowy (były one traktowane jako trofeum bitewne). Czyniły tak zwłaszcza oddziały auxilia, co uwidocznione zostało na grobowcach w północnej Anglii i kolumnie Trajana.

Zdekapitowane osoby to prawdopodobnie młodzi mężczyźni w wieku od 25 do 35 lat. Jak jeden z naukowców stwierdził przynajmniej jedna czaszka posiada ślady gryzienia przez psa, w związku z czym podejrzewa się, że ludzkie szczątki leżały na otwartej przestrzeni. Ponadto większość czaszek ma ślady po ciosach, które mogły spowodować śmierć.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów