Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto drugi łuk triumfalny Tytusa w Rzymie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odkryto drugi łuk triumfalny Tytusa w Rzymie
Odkryto drugi łuk triumfalny Tytusa w Rzymie | Zdjęcie: Ariel David

Przy wejściu do Circus Maximus natrafiono w 2017 roku na pozostałości drugiego łuku triumfalnego Tytusa – zbudowanego za panowania Domicjana –  który uświetniał zdławienie rebelii żydowskiej (66-73 n.e.).

Budowla znajdowała się przed wejściem do Cyrku Wielkiego, na którego arenie odbywały się wyścigi rydwanów. Miejsce to znajduje się niecały kilometr od innego łuku triumfalnego Tytusa na Palatynie, który ukazuje m.in. sceny rabowania świętych artefaktów żydowskich ze świątyni w Jerozolimie.

Dzięki temu odkryciu naukowcy są w stanie jeszcze lepiej poznać nastroje panujące oraz propagandę stosowaną w cesarstwie rzymskim, w późnym I wieku n.e. Historycy nie mogą sobie przypomnieć, aby w historii wybudowano dwa monumenty dla uczczenia tego samego zwycięstwa.

Wizualizacja drugiego łuku triumfalnego wkomponowanego w Circus Maximus.
Sovrintendenza Capitolina ai Beni Culturali

Oba łuki powstały w mniej więcej tym samym czasie – roku 82 n.e. – za panowania cesarza Domicjana. Naukowcy przez długi czas podejrzewali istnienie drugiego łuku, bazując na antycznych mapach Rzymu. Jednak dopiero ostatnio prowadzone wykopaliska ujawniły pozostałości budowli w południowej sekcji Cyrku.

Budowla posiadała 17 metrów szerokości i ponad 10 wysokości. Opierała się na trzech masywnych łukach, znacznie większych niż te widziane u siostrzanego obiektu na Palatynie. Co więcej, konstrukcja przyozdobiona była wykonaną z brązu statuą Tytusa, jadącego na czterokonnym rydwanie.

Do dzisiejszych czasów ze wspaniałego łuku zachowały się jedynie fragmenty kolumn, zdobienia, cokoły oraz dekoracje ukazujące nogi żołnierzy i twarz legionisty.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów