Na wykopaliskach w Londynie w 2016 roku odkryto rzymskie tablice, które jak się okazują są najstarszym ręcznie napisanym dokumentem kiedykolwiek znalezionym w Brytanii.
Muzeum Archeologii w Londynie (MOLA) rozszyfrowało jeden z dokumentów, który posiada datę 8 stycznia 57 roku n.e. Wszystkie tablice będą według naukowców nieocenionym źródłem informacji o początkach stolicy Brytanii. Tablica zawiera pierwsze odniesienie do Londynu – o 50 lat wcześniej od sławetnych Roczników Tacyta. Na dokumencie znaleźć można zapis: „Londinio Mogontio”, który przetłumaczyć można: „W Londynie, do Mogontius”.
Na tablicy wyczytać możemy: „Za drugiego konsulatu Nero Claudius Caesar Augustus Germanicus oraz Lucius Calpurnius Piso, dnia 6 przed idami styczniowymi (8 stycznia 57 rok n.e.). Ja, Tibullus wyzwoleniec Venustusa, zapisałem i powiedziałem, że winny jestem Gratusowi wyzwoleńcowi Spuriusa 105 denarów ze względu na towar, który został sprzedany i dostarczony. Pieniądze zobligowany jestem spłacić jemu lub osobie którą ta sprawa będzie dotyczyć”.
Archeolodzy znaleźli kilka drewnianych tablic (razem ponad 700), które pokryte były poczerniałym woskiem pszczelim. Pomimo, że wosk nie przetrwał do naszych czasów, słowa widoczne są wciąż w drewnie. Znaleziska wydobyto w błocie Walbrook River, co pozwoliło zachować drewno w dobrej kondycji.
Po odnalezieniu tablic, włożono je do wody, oczyszczono i poddano liofilizacji.