Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto najstarsze ślady występowania pasożyta jelitowego

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Jaja włosogłówki
Jaja włosogłówki | Zdjęcie: CDC’s Public Health Image Library

Naukowcy odkryli w 2016 roku najstarsze ślady pasożyta jelitowego. Do odkrycia doszło w prostokątnej ołowianej trumnie, powstałej w okresie III-IV wiek n.e.

Znalezisko pochodzi z okresu rzymskiego, a odkryto je w Januay-Clan, we Francji. Zapieczętowana trumna zawierała ciało starszego mężczyzny. O dziwo zachowało się dużo materiału organicznego, który pozwolił naukowcom lepiej poznać życie mężczyzny.

Ku ich zaskoczeniu odkryto dwa owalne jaja w kształcie cytryny, które okazały się należeć do włosogłówki ludzkiej. Jak twierdzą naukowcy, niezwykle łatwo jest się zarazić tym pasożytem, biorąc do ust zanieczyszczoną glebę, pożywienie lub pijąc nieprzegotowaną wodę. Choroba związana jest zazwyczaj ze złą higieną, wykorzystywaniem ludzkiego nawozu lub złej gospodarki odpadami.

Często zarażenie włosogłówką jest bezobjawowe. W przypadku jednak poważniejszej infekcji pojawia się biegunka, anemia lub nawet wypadania odbytnicy.

Dotychczas ślady występowania włosogłówki na miejscach wykopaliskowych z czasów rzymskich odnotowywano w siedmiu miejscach w Europie. Jak się okazuje, termy rzymskie nie zapewniały pełnej higieny.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów