Osoba z wykrywaczem metalu odkryła w 2016 roku liczącą 1800 lat miedzianą rzymską broszkę, z wyrytym palindromem (wyrażenie brzmiące tak samo czytane od lewej do prawej i od prawej do lewej) „RMA”. Odkrycia dokonano na Isle of Wight, wyspie należącej do Wielkiej Brytanii.
Znalezisko pochodzi z czasów, kiedy Rzymianie panowali w Brytanii. Broszka jest o tyle ciekawym znaleziskiem, że wyryty na niej napis możemy czytać z lewej do prawej („ROMA” – odnoszącej się do Rzymu i kultu Dea Roma); jak i od prawej do lewej – wówczas uzyskujemy „AMOR” – rzymskiego odpowiednika boga miłości Erosa, który był poważanym bóstwem w okresie antycznym.
Naukowcy podejrzewają, że broszka ta była noszona wraz z inną, na której wyryty mógł być z kolei napis „MARS” – bóg wojny. Połączenie obu napisów dawałoby „Rzym (Roma), [miasto] Marsa”, albo „Roma, ukochana Marsa”.
Znalezisko odkryła osoba korzystająca hobbystycznie z wykrywacza metalu w grudniu 2015 roku. Następnie znalazca przekazał przedmiot Portable Antiquities Scheme (PAS) – programowi rządowemu Wielkiej Brytanii, który ma na celu rejestrację odkryć dokonanych przez osoby indywidualne.
W antycznym Rzymie broszka była zapewne przyczepiona do tuniki lub płaszcza. Przedmiot mógł być noszony przez rzymskiego legionistę lub weterana. Podobne broszki znajdywano w rzymskich obozach w południowych Niemczech i wschodniej Europie.