Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odpoczywający bokser rzymski w wersji wirtualnej

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odpoczywający bokser rzymski
Odpoczywający bokser rzymski

Posąg siedzącego i odpoczywającego rzymskiego boksera jest jednym ze słynniejszych dzieł antycznych. Teraz możemy mu się przyjrzeć jeszcze dokładniej dzięki technologii komputerowej.

Ukazany na rzeźbie mężczyzna ma złamany nos, „ucho zapaśnika” oraz kilka szram, co dowodzi że spędził na ringu wiele walk. „Świeże” wciąż krwawiące rany sugerują, że pięściarz został przedstawiony tuż po walce.

Rzeźba powstała przy pomocy metody wosku traconego i składa się z połączonych ze sobą ośmiu kawałków. Posąg odnaleziono w Rzymie, na Kwirynale,  w roku 1885.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów