Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odrestaurowany łeb konia z Germanii dowodzi, że Rzymianie żyli w korzystnych relacjach z Germanami do bitwy w lesie Teutoburskim

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odrestaurowany łeb konia z Germanii dowodzi, że Rzymianie żyli w korzystnych relacjach z Germanami do bitwy w lesie Teutoburskim
Odrestaurowany łeb konia z Germanii dowodzi, że Rzymianie żyli w korzystnych relacjach z Germanami do bitwy w lesie Teutoburskim | Zdjęcie: Courtesy of Hessian Ministry of Science and Art

Na początku naszej ery, pośrodku rynku w antycznym ośrodku Waldgirmes (nieopodal współczesnego Frankfurtu w Niemczech), znajdowała się monumentalna rzeźba z brązu ukazująca Augusta na koniu. Było to potwierdzenie obecności Rzymian na dalekich germańskich ziemiach. Naukowcy podejrzewają, że posąg mógł ważyć nawet 400 kg. 

Do naszych czasów zachował się jednak jedynie łeb konia oraz małe fragmenty rzeźby. Sama głowa waży ok. 25 kg. Bazując jednak na tych pozostałościach naukowcy prowadzą śmiałe rozmyślania. Do roku 1993 uważano, że Rzymianie swoje relacje z germańskimi plemionami na granicy (za panowania Augusta) opierali głównie na wojskowych wypadach na obce ziemie. Tragiczna klęska w roku 9 n.e. w lesie Teutoburskim, gdzie wybite zostały 3 rzymskie legiony, uważa się za moment porzucenia dalszej ekspansji i ziem za Renem.

Jak się jednak okazuje odnalezione artefakty dowodzą, że Rzymianie handlowali i współżyli z Germanami przez lata. W chwili obecnej archeolodzy będą starali się natrafić na ślady po koszarach rzymskich i wojskowej obecności Rzymian w ośrodku. Zachowane jednak drewniane konstrukcje z 4 roku p.n.e. dowodzą, że ośrodek był nadzwyczaj dobrze prosperującym miejscem. Znajdowały się tam rezydencje w stylu rzymskim, warsztaty produkujące ceramikę czy elementy drewniane, forum w stylu rzymskim. Natrafiono tam także na 5 piedestałów, na których niegdyś znajdowały się statuy ekwickie (w tym wspomniana wyżej rzeźba Oktawiana na koniu).

Łeb konia odnaleziony został na dnie 10-metrowej studni, w roku 2009 i zaprzecza jakoby Rzymianie na germańskich ziemiach za Renem przeprowadzali jedynie inwazje. Mimo, że nie wiemy do końca jaki był powód wrzucenia części rzeźby do studni, to wydaje się że wynikał on z zaostrzenia się relacji rzymsko-germańskich. Z pewnością porażka Rzymian zmusiła ich do opuszczenia ośrodka i prawdopodobnie także spalenia pozostałości, aby nie wpadały w ręce German.

Zrekonstruowana rzeźba Augusta na koniu w Waldgirmes.
Attribution: Thomoesch at German Wikipedia

Zgodnie z przekazami archeologów, łeb konia został odrestaurowany i wystawiony na widok publiczny w lokalnym muzeum.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów