Włoski minister kultury Dario Franceschini stwierdził ostatnimi dniami, że siedem milionów turystów, którzy co roku odwiedzają Panteon powinni płacić za zwiedzanie.
Stwierdza przy tym, że opłata za wejście będzie „umiarkowana”, a uzyskane pieniądze pozwolą zadbać o ten piękny rzymski monument, a 20% z tej kwoty pójdzie na rzecz „krajowego funduszu solidarności”. Docelowo opłaty mają zostać wprowadzone w lutym 2018 roku.
Obecnie wejście do Panteonu jest możliwe bez uiszczania jakichkolwiek opłat. Wynika to z przyjętego zwyczaju wikariatu rzymskiego, który umożliwia wstęp do kościołów za darmo. Idea ministra wymaga zatwierdzenia ze strony władz diecezjalnych Rzymu, z którymi rząd jest jednak w „dobrych relacjach”.
Panteon, będący w czasach rzymskich świątynią wszystkich bogów, został w roku 609 n.e. przekształcony w kościół pw. Najświętszej Marii Panny od Męczenników, za sprawą papieża Bonifacego IV. Po dziś dzień odprawiane są w nim msze, a budynek wciąż można zwiedzać bez uiszczania opłat w godzinach 9-19.30.