Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Pogańska bazylika w Rzymie odzyskuje blask po 2000 lat

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Konserwacja bazyliki w Rzymie
Konserwacja bazyliki w Rzymie | Zdjęcie: Chris Warde-Jones / The Telegraph | Bazylika w Rzymie

W 2015 roku została udostępniona zwiedzającym rzymska bazylika powstała ku czci ezoterycznego bóstwa, która znajduje się 12 metrów pod poziomem ulic. Budowla wykonana jest z twardego tufu wulkanicznego, a znajdowała się na obrzeżach „wiecznego miasta”.

Ściany udekorowane są licznymi reliefami bóstw, panter, cherubinów, panter czy pigmejów. Sanktuarium zostało odkryte przypadkiem roku 1917, w czasie budowy linii kolejowej z Rzymu do Cassino, w kierunku południowym. Pracowite lata renowacji pozwoliły w końcu udostępnić unikalny zabytek zwiedzającym. Podziemna bazylika, datowana jest na okres przedchrześcijański, a sfinansowana została przez bogatą rzymską familię, która należała do mało znanej sekty neopitagorejczykówNależeli do nich co światlejsi obywatele i otwarte umysły. Zwracali się w stronę  monoteizmu. Jednym z głównych wyznawców był niejaki Nigidus Figulus, obok Cycerona słynny obrońca w procesach karnych, sam Cyceron czy Watyniusz. W odkopanym miejscu głoszono ascezę i naukę w oparciu o pisma Pitagorasa i Platona. Być może sanktuarium było wykorzystywane na spotkania celem rozpowszechniania nauk Apoloniusza z Tiany, który sam siebie nazywał Synem Bożym.

Rzymianie z reguły byli bardzo tolerancyjnym ludem, godzącym się na odmienność religijną. Jednak wspomniana sekta była traktowana jako zagrożenie, głównie z racji na podważanie boskości cesarza i jego pośrednictwa między bogami a ludem. Oskarżano ich o czarną magię i dziwaczne obrzędy. Osobą, która w początkach cesarstwa zachęcała do prześladowania grupy była Agrypina Młodsza – matka Nerona. Głowa rodziny, która ufundowała bazylikę – Titus Statilius Taurus – został przesłuchany przez senat i ostatecznie zmuszony został popełnić samobójstwo w roku 53 n.e. Sanktuarium zostało zamknięte przez Klaudiusza (Agrypina była wówczas jego żoną). Po procesie i samobójstwie byłego konsula, dobra Statiliuszy zostały skonfiskowane, a Agrypinie przypadły przepiękne Horti Tauriani.

Bazylika stopniowa popadała w ruinę. Obecnie pracownicy pracują nad renowacją wnętrza.

Źródła wykorzystane
  • Nick Squires, Secret pagan basilica in Rome emerges from the shadows after 2,000 years, "The Telegraph", 19 listopada 2015

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów