Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Pompeje mają problem z wydaniem pieniędzy z UE

Pompeje
Pompeje | Zdjęcie: Reuters

Kuratorzy antycznych Pompejów, które zostały zniszczone w wyniku wybuchu Wezuwiusza w 79 roku n.e., mają do wydania miliony euro, które obiecała im Bruksela. Problem w tym, że przez zaniedbania, pozostało im niewiele czasu.

Po trzech latach kłótni i niegospodarności, władze Pompejów pracują dzień i noc, aby określić na co przeznaczone zostaną miliony euro, jakie zobowiązała się podarować Unia Europejska. Decyzje o tym na co mają zostać wydane pieniądze muszą zostać podjęte do końca tego roku. Osoby odpowiedzialne za zabytki w Pompejach przez dekady zarzekały się, że niemożliwym jest utrzymanie monumentów i odbudowa ruin bez odpowiedniego dofinansowania. Teraz, kiedy władze miasta otrzymały ogromne dofinansowanie z UE, muszą się zmierzyć z falą krytyki, która pojawiła się a propos nieumiejętnego gospodarowania pieniędzmi.

Trzy lata temu Unia obiecała blisko 78 milionów euro (kwota zwiększyła się do 105) na odbudowę zabytków i wszelkie prace renowacyjne w Pompejach. Przez ten czas udało się zaplanować wydatki na kwotę 21 milionów euro. Tak duża opieszałość wynikała z biurokracji, nieudolnego zarządzania i obaw, że pieniądze mogą znaleźć się w rękach lokalnej mafii Camorra.

Bruksela ponagla ostrzeżenia, że jeśli Włosi nie wykorzystają szansy, stracą pieniądze. A dofinansowanie jest niezbędne. Przez ostatnie kilka lat informowano o kolejnych zawaleniach murów i fragmentów willi, po tym jak miasto nawiedzały silne ulewy. Tylko w tym miesiącu, willa należąca do rzymskiego nobila Juliusza Polibiusza została zniszczona przez powódź. Wiele zabytków nie jest także odpowiednio zabezpieczonych. Przykładem jest wydarzenie z tego weekendu, kiedy to 36-letni francuski turysta starał się ukryć fragment rzymskiego naczynia. Na szczęście w porę zauważył to włoski odwiedzający, który powiadomił służby.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów