Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rolnik odkrył ponad 4100 rzymskich monet w sadzie

Rzymskie monety w sadzie
Rzymskie monety w sadzie

Szwajcarski rolnik dokonał nieoczekiwanego odkrycia w swoim sadzie – ponad 4100 monet, które sięgają czasów antycznego Rzymu. Według archeologów znalezisko liczy ponad 1700 lat. Miejscem znaleziska jest Ueken, miasto zlokalizowane w północnym kantonie Argowii.

Monety ze srebra i brązu ważą 15 kilogramów oraz uważane są za największe tego typu znalezisko w Szwajcarii. Właściciel wiśniowych sadów zauważył podczas pracy połyskujące zielone monety na kretowisku. Kilka miesięcy wcześniej, niedaleko, w okolicy miasta Frick odkryto pozostałości dawnego rzymskiego ośrodka. Rolnik uznał, że znalezisko może być prawdziwym skarbem i być powiązane z tamtym odkryciem. Mężczyzna zgłosił znalezisko, a po przybyciu naukowcy potwierdzili unikalność znaleziska.

Odkrycia dokonano w lipcu. Razem wykopano 4166 monet rzymskich, na których widnieją wizerunki cesarzy: Aureliana (270-275 n.e.), Tacyta (275-276 n.e.), Probusa (276-282 n.e.), Karinusa (283-285 n.e.), Dioklecjana (284-305 n.e) i Maksymiana (286-305 n.e.).

Miejsce znaleziska nigdy nie było zabudowane. Przez wieki na tych ziemiach uprawiano rośliny. Monety znajdowały się w skórzanych woreczkach, co wskazuje że właściciel planował wydobyć swoje pieniądze w krótkim czasie. Warto zauważyć, że III wiek n.e. był to okres mocnej zapaści ekonomicznej Imperium Rzymskiego, a niektóre znalezione monety miały wysokie 5% zawartości srebra. Wskazuje to, że mężczyzna chciał ukryć cenne kruszce.

Znalazca pomimo dokonania odkrycia nie zachowa skarbu. Przysługuje mu jedynie procent od znaleziska. Zgodnie z prawem szwajcarskim unikalne monety należą do ogółu społeczeństwa.

Źródła wykorzystane
  • Romil Patel, Farmer unearths over 4,100 coins dating back to ancient Rome in Swiss orchard, "Yahoo News", 20 listopada 2015

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów