Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rolnik odkrył ponad 4100 rzymskich monet w sadzie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odkryto rzymskie monety w sadzie
Odkryto rzymskie monety w sadzie

W 2015 roku szwajcarski rolnik dokonał nieoczekiwanego odkrycia w swoim sadzie – ponad 4100 monet, które sięgają czasów antycznego Rzymu. Według archeologów znalezisko liczy ponad 1700 lat. Miejscem znaleziska jest Ueken, miasto zlokalizowane w północnym kantonie Argowii.

Monety ze srebra i brązu ważą 15 kilogramów oraz uważane są za największe tego typu znalezisko w Szwajcarii. Właściciel wiśniowych sadów zauważył podczas pracy połyskujące zielone monety na kretowisku. Kilka miesięcy wcześniej, niedaleko, w okolicy miasta Frick odkryto pozostałości dawnego rzymskiego ośrodka. Rolnik uznał, że znalezisko może być prawdziwym skarbem i być powiązane z tamtym odkryciem. Mężczyzna zgłosił znalezisko, a po przybyciu naukowcy potwierdzili unikalność znaleziska.

Odkrycia dokonano w lipcu. Razem wykopano 4166 monet rzymskich, na których widnieją wizerunki cesarzy: Aureliana (270-275 n.e.), Tacyta (275-276 n.e.), Probusa (276-282 n.e.), Karinusa (283-285 n.e.), Dioklecjana (284-305 n.e) i Maksymiana (286-305 n.e.).

Miejsce znaleziska nigdy nie było zabudowane. Przez wieki na tych ziemiach uprawiano rośliny. Monety znajdowały się w skórzanych woreczkach, co wskazuje że właściciel planował wydobyć swoje pieniądze w krótkim czasie. Warto zauważyć, że III wiek n.e. był to okres mocnej zapaści ekonomicznej Imperium Rzymskiego, a niektóre znalezione monety miały wysokie 5% zawartości srebra. Wskazuje to, że mężczyzna chciał ukryć cenne kruszce.

Znalazca pomimo dokonania odkrycia nie zachowa skarbu. Przysługuje mu jedynie procent od znaleziska. Zgodnie z prawem szwajcarskim unikalne monety należą do ogółu społeczeństwa.

Źródła wykorzystane
  • Romil Patel, Farmer unearths over 4,100 coins dating back to ancient Rome in Swiss orchard, "Yahoo News", 20 listopada 2015

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów