W 2018 roku trakcie prac wykopaliskowych w Cezarei (Izrael) archeolodzy natrafili na rzymską mozaikę, która zachowała się w dobrym stanie. Obiekt datowany jest na II-III wiek n.e.
Cezarea był to antyczny port, który obecnie znajduje się w połowie drogi między Tel-Awiw oraz Hajfą. Jest to prawdziwa skarbnica wiedzy i artefaktów z czasów antycznych.
Odkryty obiekt ma wymiary 3,5 na 8 metrów i jak twierdzą specjaliści wyróżnia się wyjątkowym kunsztem, porównując go z innymi tego typu znaleziskami w regionie. Na mozaice widzimy trzech mężczyzn ubranych w togi, którzy z pewnością należeli do wyższych warstw społecznych. Naukowcy nie wiedzą, jaki budynek zdobiła mozaika podłogowa. Zachowała się także częściowo grecka inskrypcja, jednak na tę chwilę badacze nie są w stanie odczytać jej treści – zachowało się jedynie kilka liter.
Mozaika powstała przy pomocy tesserae – małych kawałków kamienia. Na metr kwadratowy przeznaczano około 12 tysięcy kamyczków. Teraz naukowcy chcą odpowiednio zabezpieczyć znalezisko i w przyszłości udostępnić dla zwiedzających.