Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W Libii odkryto rzymską willę i skarb

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

W Libii odkryto rzymską willę i skarb
W Libii odkryto rzymską willę i skarb

Na libijskim wybrzeżu, na obszarze antycznego portu Ptolemais, odkryto rzymską willę z licznymi mozaikami oraz monetami.

Antyczna willa miała powierzchnię około 600 metrów kw. i datowana jest na III wiek n.e. Do naszych czasów zachowały się przepiękne mozaiki ukazujące m.in. śpiącego Dionizosa i Ariadnę czy przygody Achillesa.

Na ścianach budowli zachowały się ślady po niegdyś kolorowych freskach. Na terenie willi odkryto także 533 monety z brązu i srebrne sesterce, które zapewne schowane zostały przez właścicieli. Z racji jednak na kolejna trzęsienia ziemi (połowa III wieku n.e. i 365 rok n.e.) budynek został zniszczony, a skarb przysypany przez zgliszcza.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów