Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W Pompejach zwiedzającym udostępniono kolejne zabytki

Criptoporticus Domus
Criptoporticus Domus | Zdjęcie: Mario Laporta/AFP/Getty

Turyści odwiedzający Pompeje będą mogli podziwiać świeżo odrestaurowany luksusowy dom kupca czy skromniejsze mieszkania warstwy średniej. Obejrzeć można będzie także publiczną pralnię w termach, gdzie mieszkańcy Pompejów przynosili swoje brudne tuniki.

Otwarte dla zwiedzających jest miejsce nazywane Fullonica di Stephanus, gdzie mieszkańcy czyścili, farbowali lub prasowali swoje tkaniny. Pralnia posiadała stałą dostawę uryny z publicznych latryn, gdyż amoniak był powszechnie stosowany do wywabiania najcięższych plam.

Miejsce obecnie nazywane Fullonica di Stephanus. To tutaj znajdowały się duże wanny, w których czyszczono brudne ubrania. Tutaj także farbowano materiały.
Autor: Michele Stallo

Obok pralni znajdował się luksusowy dom nazwany Casa del Criptoportic, który posiada odremontowany kwadratowy ogród. Przez dom prowadzi olbrzymi korytarz nazywany cryptoporticus. Korytarz posiadał ogromne okna, które wpuszczały dużo światła do środka. Inne budowle udostępnione dla zwiedzających to: La Casa di Paquius Proculus, la Casa del Sacerdos Amandus, la Casa di Fabius Amandio oraz la Casa dell’Efebo.

W Pompejach odnawiane są kolejne zabytki. Dzieje się tak za sprawą dofinansowania Unii Europejskiej, które mogło zostać nawet zabrane Italii w związku z postępującą biurokracją i zaniedbaniami. Odbudowa wspomnianych sześciu budowli wyliczona została na 105 milionów euro.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów