Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W Pompejach zwiedzającym udostępniono kolejne zabytki

Criptoporticus Domus
Criptoporticus Domus | Zdjęcie: Mario Laporta/AFP/Getty

Turyści odwiedzający Pompeje będą mogli podziwiać świeżo odrestaurowany luksusowy dom kupca czy skromniejsze mieszkania warstwy średniej. Obejrzeć można będzie także publiczną pralnię w termach, gdzie mieszkańcy Pompejów przynosili swoje brudne tuniki.

Otwarte dla zwiedzających jest miejsce nazywane Fullonica di Stephanus, gdzie mieszkańcy czyścili, farbowali lub prasowali swoje tkaniny. Pralnia posiadała stałą dostawę uryny z publicznych latryn, gdyż amoniak był powszechnie stosowany do wywabiania najcięższych plam.

Miejsce obecnie nazywane Fullonica di Stephanus. To tutaj znajdowały się duże wanny, w których czyszczono brudne ubrania. Tutaj także farbowano materiały.
Autor: Michele Stallo

Obok pralni znajdował się luksusowy dom nazwany Casa del Criptoportic, który posiada odremontowany kwadratowy ogród. Przez dom prowadzi olbrzymi korytarz nazywany cryptoporticus. Korytarz posiadał ogromne okna, które wpuszczały dużo światła do środka. Inne budowle udostępnione dla zwiedzających to: La Casa di Paquius Proculus, la Casa del Sacerdos Amandus, la Casa di Fabius Amandio oraz la Casa dell’Efebo.

W Pompejach odnawiane są kolejne zabytki. Dzieje się tak za sprawą dofinansowania Unii Europejskiej, które mogło zostać nawet zabrane Italii w związku z postępującą biurokracją i zaniedbaniami. Odbudowa wspomnianych sześciu budowli wyliczona została na 105 milionów euro.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów