Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Zidentyfikowano “bezgłowych” gladiatorów

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Zidentyfikowano “bezgłowych" gladiatorów
Zidentyfikowano “bezgłowych" gladiatorów | Zdjęcie: York Archaeological Trust

Najnowsze badania szkieletów przyniosły wiele nowych informacji o poległych mężczyznach, których podejrzewano o walkę na arenie jako gladiatorzy. Analiza DNA dowiodła, że zmarli w trakcie dzieciństwa byli słabego zdrowia i ćwiczyli się w posługiwaniu bronią.

  • Tak zwany szkielet nr 8: był to mężczyzna w wieku 26-35 lat. Aż 75% pozostałości zachowało się w bardzo dobrym stanie. Odnotowano istotne ubytki w uzębieniu. Mężczyzna został ścięty.
  • Znaleziony krąg jednego ze szkieletów określił wiek innego mężczyzny na 18-27 lat w chwili śmierci. Mężczyzna zginął w wyniku dekapitacji. Cięcie miało miejsce między odcinkiem C2 i C4.
  • Inny zmarły mężczyzna zginął od silnego uderzenia w głowę. Naukowcy przyjęli go nazywać „Trakiem”.
  • Na podstawie czaszki potwierdzono, że kolejny pochowany gladiator był w wieku 26-35 lat. Także został ścięty. Stwierdzono próby leczenia złamań żeber i nosa. Prawdopodobnie cierpiał na chorobę Osgooda-Schlattera.

W celu obejrzenia wszystkich zdjęć zachęcam do odwiedzenia linku poniżej.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów