Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Zidentyfikowano “bezgłowych” gladiatorów

Zidentyfikowano “bezgłowych" gladiatorów
Zidentyfikowano “bezgłowych" gladiatorów | Zdjęcie: York Archaeological Trust

Najnowsze badania szkieletów przyniosły wiele nowych informacji o poległych mężczyznach, których podejrzewano o walkę na arenie jako gladiatorzy. Analiza DNA dowiodła, że zmarli w trakcie dzieciństwa byli słabego zdrowia i ćwiczyli się w posługiwaniu bronią.

  • Tak zwany szkielet nr 8: był to mężczyzna w wieku 26-35 lat. Aż 75% pozostałości zachowało się w bardzo dobrym stanie. Odnotowano istotne ubytki w uzębieniu. Mężczyzna został ścięty.
  • Znaleziony krąg jednego ze szkieletów określił wiek innego mężczyzny na 18-27 lat w chwili śmierci. Mężczyzna zginął w wyniku dekapitacji. Cięcie miało miejsce między odcinkiem C2 i C4.
  • Inny zmarły mężczyzna zginął od silnego uderzenia w głowę. Naukowcy przyjęli go nazywać „Trakiem”.
  • Na podstawie czaszki potwierdzono, że kolejny pochowany gladiator był w wieku 26-35 lat. Także został ścięty. Stwierdzono próby leczenia złamań żeber i nosa. Prawdopodobnie cierpiał na chorobę Osgooda-Schlattera.

W celu obejrzenia wszystkich zdjęć zachęcam do odwiedzenia linku poniżej.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów