Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Zrekonstruowano windę w Koloseum

Drewniana winda w Koloseum
Drewniana winda w Koloseum

Po 1500 latach zrekonstruowano jedną z 28 drewnianych machin, które niegdyś wywoziły dzikie zwierzęta na arenę Koloseum. Takie windy wywiozły w historii na piaskową arenę dziesiątki tysięcy przerażonych dzikich zwierząt, które brały udział w krwawych walkach.

Naukowcom udało się odtworzyć po wiekach rzymską machinę składającą się z drewnianej klatki (drewno pochodzi z Gór Sabińskich), którą przy pomocy systemu lin,  kół pasowych i ołowianych ciężarków udało się wyciągnąć na górę budowli. W ten sposób jak sądzą eksperci na arenę wwożono wilki czy wielkie koty. Naukowcom udało się zbudować szyb dla windy o wysokości 7 metrów w półtora roku, przy pomocy materiałów dostępnych dla antycznych Rzymian.

Winda w Koloseum

Projekt przedstawiony został w dokumencie, który ukazuje jak wykonana winda jest w stanie wywieźć na górę dorosłego samca wilka. Zwierzę po raz pierwszy od 1500 lat nie wzięło udziału w krwawych walkach a dostało w nagrodę ciasteczko. Jak twierdzą autorzy projektu taka winda była w stanie udźwignąć ciężar dochodzący do 300 kg. W ten sposób wwożono na arenę nie tylko zwierzęta i gladiatorów, ale także elementy scenerii na odbywające się pokazy polowań. W takich atrakcjach udział brały jelenie, antylopy, dziki, na które polowali specjalni gladiatorzy, tzw. venatores. Za przygotowanie do walk słoni czy nosorożców odpowiedzialni byli z kolei tzw. bestiarii.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów