Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Zrekonstruowano windę w Koloseum

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Drewniana winda w Koloseum
Drewniana winda w Koloseum

Po 1500 latach zrekonstruowano jedną z 28 drewnianych machin, które niegdyś wywoziły dzikie zwierzęta na arenę Koloseum. Takie windy wywiozły w historii na piaskową arenę dziesiątki tysięcy przerażonych dzikich zwierząt, które brały udział w krwawych walkach.

Naukowcom udało się odtworzyć po wiekach rzymską machinę składającą się z drewnianej klatki (drewno pochodzi z Gór Sabińskich), którą przy pomocy systemu lin,  kół pasowych i ołowianych ciężarków udało się wyciągnąć na górę budowli. W ten sposób jak sądzą eksperci na arenę wwożono wilki czy wielkie koty. Naukowcom udało się zbudować szyb dla windy o wysokości 7 metrów w półtora roku, przy pomocy materiałów dostępnych dla antycznych Rzymian.

Winda w Koloseum

Projekt przedstawiony został w dokumencie, który ukazuje jak wykonana winda jest w stanie wywieźć na górę dorosłego samca wilka. Zwierzę po raz pierwszy od 1500 lat nie wzięło udziału w krwawych walkach a dostało w nagrodę ciasteczko. Jak twierdzą autorzy projektu taka winda była w stanie udźwignąć ciężar dochodzący do 300 kg. W ten sposób wwożono na arenę nie tylko zwierzęta i gladiatorów, ale także elementy scenerii na odbywające się pokazy polowań. W takich atrakcjach udział brały jelenie, antylopy, dziki, na które polowali specjalni gladiatorzy, tzw. venatores. Za przygotowanie do walk słoni czy nosorożców odpowiedzialni byli z kolei tzw. bestiarii.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów